Schorzenia stopy

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Leczenie haluksów to nasza specjalność. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Zabieg osteotomii, czyli operacja haluksów, polega na nacięciu kości w celu poprawienia mechaniki sąsiadującego stawu oraz przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha. Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie skutkują brakiem gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Schorzenia stawu skokowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu skokowego. Leczymy uszkodzone więzadła, chrząstkę stawową, martwicę chrzęstno-kostne a także stany wynikające z chorób przewlekłych układowych takich jak reumatiodalne zapalenia stawów.  Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. 

więcej

Schorzenia stawu kolanowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu kolanowego. Leczymy uszkodzone więzadła, uszkodzone łąkotki, martwice chrzęstno-kostne a także zwichnięcia rzepki. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.  Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Artroskopie stawów

Termin artroskopia pochodzi od greckich słów: „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu” To rodzaj zabiegu chirurgicznego dzięki któremu chirurg ortopeda ma możliwość zajrzenia do wnętrza stawu i dokonania diagnozy patologii i jej wyleczenia. Procedura artroskopii polega na wprowadzeniu do stawu poprzez niewielkie nacięcia skórne narzędzi o przekroju długopisu. 

więcej

1. Jakie są metody leczenia haluksa?

Leczenie paluchów koślawych jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy. Leczenie nieoperacyjne obejmuje dobór właściwego obuwia, stosowanie aparatów korygujących, noszenie wkładek ortopedycznych oraz leków. Należy pamiętać, że w przypadku dużych zmian oraz bólu, jedynie operacja może pomóc.


2. Jak wygląda operacja usuwania haluksa?

Powstanie w ostatnich latach nowych rozwiązań operacyjnych w chirurgii stopy pozwalających uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dających możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia przyczyniło się do szerszego zainteresowania problemami chirurgii stopy zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów. Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjentka/pacjent jest dokładnie badany. Następnie przeprowadzamy z pacjentką/pacjentem rozmowę mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji i omawiamy sposoby proponowanego leczenia operacyjnego.
Obejrzyj animację operacji: http://www.halluxmed.pl/galeria/metody-operacji


3. Czy po operacji haluks może „odrosnąć”?

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy (częsta obawa pacjentów). Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.


4. Jak długo trwa okres rekonwalescencji po operacji?

Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne. Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne, masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.


5. Czy do zabiegu w Halluxmed Klinika Jackowiak używa się drutów?

W naszej praktyce nie używamy drutów. Używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.


6. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny. Stosujemy znieczulenia: podpajęczynówkowe i okołokostkowe. O wyborze znieczulenia decyduje pacjent z lekarzem anestezjologiem. Jeśli deformacja dotyczy obu stóp w naszej placówce operujemy obie stopy jednoczasowo. Obecnie stosowane metody operacyjne takie jak: chevron, scarf, lapidus, osteotomie proxymalne i ich różne modyfikacje dają dobre i trwałe wyniki leczenia.


7. Czy haluksy są dziedziczne?

Tak, w większości przypadków haluksy są dziedziczne. Nie oznacza to jednak, że jeśli Twoja mama lub babcia mają haluksa, Ty też będziesz mieć. W takim przypadku warto jednak ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie, które mogą potęgować powstawanie zmian w obrębie stopy.


8. Czy mężczyźni też mogą mieć haluksy?

90% przypadków haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy.


9. Czym jest terapia GPS?

GPS (Gravitational Platelet Separation System - grawitacyjny system separacji osocza bogatopłytkowego PRP), to terapia czynnikami wzrostu, znajdującymi się w płytkach krwi pacjenta. Dzięki zastosowaniu systemu GPS możemy z pobranej krwi wytworzyć osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet-Rich Plasma) zawierające czynniki wzrostu. Po aktywacji terapii komórkowej, rozpoczyna się stymulacja komórek macierzystych co powoduje przyspieszoną regenerację i rewitalizację wybranego miejsca w organizmie np. przebudowę kości, odbudowę skóry itd. Działanie osocza bogatopłytkowego PRP (Platelet-Rich Plasma) jest znane i z powodzeniem wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny od ponad 30 lat. Wśród nich najbardziej w ortopedii – w leczeniu skomplikowanych złamań i urazów kości, stawów i ścięgien, w chirurgii – w leczeniu ciężkich ran i oparzeń skóry i tkanek miękkich oraz w wielu innych dziedzinach medycznych.


10. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji?

Operacja haluksów jest bezpiecznym zabiegiem o niewielkim zakresie w porównaniu z innymi zabiegami ortopedycznymi takimi jak endoprotezoplastka stawów. Stąd też istnieje stosunkowo niedużo przeciwwskazań do operacji. Wśród nich wyróżniamy: miejscowe zakażenie skóry, w tym owrzodzenia żylne, ropnie; przewlekłe choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych, np. miażdżyca zarostowa naczyń konczyń dolnych, choroba Beurgera, objawowa zakrzepica żylna. Przeciwwskazaniami do operacji są również choroby przewlekłe, które uniemożliwiają znieczulenie pacjenta do operacji, np. skazy krwotoczne, nasilona niewydolność serca.


11. RZS a operacja haluksa?

Reumatoidalne Zapalenie Stawów jest chorobą ogólnoustrojową i dotyczącą wszystkich stawów, w tym najczęściej drobnych stawów rąk i stóp.. Leczenie zachowawcze często bywa nieskuteczne. Dochodzi do koślawego ustawienia palucha - czyli wystąpienia popularnego haluksa - oraz do zniekształceń pozostałych palców stopy, które przybierają kształt " szponiasty" lub "młoteczkowaty". Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Z powodu komponenty zapalnej haluksy występujące w RZS różnią się kształtem oraz nasileniem zmian. Jest to powodem zastosowania nieco innych technik operacji, które jednak ciągle pozostają bezpieczne, mało obciążające dla pacjenta i pozwalające na szybkie obciążanie stopy. Pacjent przygotowujący się do zabiegu nie musi rezygnować z leków, które pobierał z powodu RZS, a przed zabiegiem przeprowadzona jest rozmowa z pacjentem i na podstawie obrazu deformacji palców oraz przebiegu i leczenia RZS dobierana jest odpowiednia technika operacyjna oraz modyfikacja leczenia choroby zapalnej, jeśli jest taka potrzeba.


12. Jak dobrać buty?

Prawidłowo dobrane obuwie to podstawa zdrowych stóp. Najważniejszy jest rozmiar buta, który zapewni komfort i wygodę podczas chodzenia. Między końcami palców a końcem buta powinna być niewielka (ok. 0,5 cm) przerwa. czytaj więcej...

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji