fakty-i-mity-2

Czy to prawda, że haluksy odrastają po operacji?

Wokół haluksów narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

Mit 1: Haluksy odrastają

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.

Mit 2: Po operacji okres rekonwalescencji jest bardzo długi

Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne. Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne,masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.

Mit 3: Do zabiegu używa się drutów, a po nim gipsu

W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. W naszej praktyce używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.

Mit 4: Zabieg i rekonwalescencja są bolesne

Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się znieczulenie . Wybór znieczulenia pacjent konsultuje z lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie. A zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, jednak szybko złagodzą je środki przeciwbólowe.

Mit 5: Haluksy można wyleczyć maściami i wkładkami ortopedycznymi

Nieoperacyjne metody leczenia, takie jak kremy, jodyna czy wkładki ortopedyczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Całkowite wyleczenie palucha koślawego można osiągnąć tylko poprzez zabieg operacyjny.

Mit 6: Haluksy powstają tylko jeśli są dziedziczone genetycznie

Haluksy są często dziedziczne i to aż w 60 – 88% przypadków, na co nie mamy wpływu. Jednak nie jest to jedyny czynnik prowadzący do powstania tej deformacji. Ogromny wpływ ma nieprawidłowe obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie – to wróg numer jeden naszych stóp. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.

Mit 7: Mężczyźni nie mają haluksów

To prawda, że 90% haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące haluksów

Jak wygląda operacja haluksa, ile trwa rehabilitacja, czy zabieg korekty palucha koślawego jest bolesny?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Opinie osób