Haluksy - fakty i mity

Czy to prawda, że haluksy odrastają po operacji?

Wokół haluksów narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

Mit 1: Haluksy odrastają

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.

Mit 2: Po operacji okres rekonwalescencji jest bardzo długi

Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne. Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne,masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.

Mit 3: Do zabiegu używa się drutów, a po nim gipsu

W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. W naszej praktyce używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.

Mit 4: Zabieg i rekonwalescencja są bolesne

Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się znieczulenie . Wybór znieczulenia pacjent konsultuje z lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie. A zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, jednak szybko złagodzą je środki przeciwbólowe.

Mit 5: Haluksy można wyleczyć maściami i wkładkami ortopedycznymi

Nieoperacyjne metody leczenia, takie jak kremy, jodyna czy wkładki ortopedyczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Całkowite wyleczenie palucha koślawego można osiągnąć tylko poprzez zabieg operacyjny.

Mit 6: Haluksy powstają tylko jeśli są dziedziczone genetycznie

Haluksy są często dziedziczne i to aż w 60 – 88% przypadków, na co nie mamy wpływu. Jednak nie jest to jedyny czynnik prowadzący do powstania tej deformacji. Ogromny wpływ ma nieprawidłowe obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie – to wróg numer jeden naszych stóp. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.

Mit 7: Mężczyźni nie mają haluksów

To prawda, że 90% haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące haluksów

Jak wygląda operacja haluksa, ile trwa rehabilitacja, czy zabieg korekty palucha koślawego jest bolesny?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji