Schorzenia stopy

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Leczenie haluksów to nasza specjalność. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Zabieg osteotomii, czyli operacja haluksów, polega na nacięciu kości w celu poprawienia mechaniki sąsiadującego stawu oraz przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha. Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie skutkują brakiem gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Schorzenia stawu skokowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu skokowego. Leczymy uszkodzone więzadła, chrząstkę stawową, martwicę chrzęstno-kostne a także stany wynikające z chorób przewlekłych układowych takich jak reumatiodalne zapalenia stawów.  Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. 

więcej

Schorzenia stawu kolanowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu kolanowego. Leczymy uszkodzone więzadła, uszkodzone łąkotki, martwice chrzęstno-kostne a także zwichnięcia rzepki. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.  Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Artroskopie stawów

Termin artroskopia pochodzi od greckich słów: „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu” To rodzaj zabiegu chirurgicznego dzięki któremu chirurg ortopeda ma możliwość zajrzenia do wnętrza stawu i dokonania diagnozy patologii i jej wyleczenia. Procedura artroskopii polega na wprowadzeniu do stawu poprzez niewielkie nacięcia skórne narzędzi o przekroju długopisu. 

więcej

Komórki macierzyste, są to komórki, które mogą różnicować się ( przekształcać się) w inne komórki ludzkiego organizmu np. komórki chrząstki, kości, tkanki mięśniowej itd. Wykorzystywane są w celu regeneracji , naprawy uszkodzonych tkanek.

Skąd możemy pobrać komórki macierzyste?

Komórki macierzyste wykorzystywane w ortopedii możemy pobrać ze szpiku kostnego ( HCS – macierzyste komórki szpiku) lub z tkanki tłuszczowej ( MCS – mezenchymalne komórki macierzyste) .

Jak działają komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają zdolność różnicowania się w inne komórki ludzkiego organizmu. Ponadto głównym mechanizmem działania mezenchymalnych komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej jest „kierowanie „ procesami naprawy tkanek. Komórki macierzyste podane do stawu, wydzielają „mikrocząsteczki”, które poprzez czynniki wzrostu, cytokiny , RNA i DNA kierują procesem naprawy tkankowej.

Co możemy leczyć przy pomocy komórek macierzystych?

- chorobę zwyrodnieniową stawów
- uszkodzenia pourazowe chrząstki stawowej
- wspomagająco przy leczeniu operacyjnym uszkodzeń łąkotek w stawie kolanowym
- zaburzenia zrostu kości – stawy rzekome
- martwice kości
- trudno gojące się rany

Na czym polega terapia komórkami macierzystymi?

Mezenchymalne komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej pozyskujemy, pobierając niewielką ilość tłuszczu z tkanki podskórnej brzucha . Zabieg odbywa się w znieczuleniu w tzw. płytkiej sedacji ( w czasie zabiegu pacjent śpi). Z małego, ok 7 mm nacięcia skóry na brzuchy, przy pomocy specjalnej kaniuli, pobiera się niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Następnie przy pomocy sepratora, przypominjącego swoją konstrukcją membrany używane do dializy, odseparowuje się  komórki macierzyste. W ten sposób przygotowaną zawiesinę komórek podajemy w postaci iniekcji do stawu.

Komórki macierzyste szpiku wykorzystywane są jako element kompleksowego leczenia operacyjnego, np. w czasie artroskopii stawu kolanowego. W czasie zabiegu w obrębie operowanego stawu, pobiera się komórki macierzyste szpiku z operowanej okolicy. Następnie wykorzystuje się je do wspomagania procesów naprawczych w stawie np. po szyciu łąkotek lub po zastosowaniu technik naprawy chrząstki stawowej.

Postępowanie po zabiegu

W przypadku terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej, pacjent po kilku godzinach wychodzi do domu. W zależności od wskazań ortopedycznych, do zastosowania ww. terapii, postępowanie może się nieznacznie różnić. Najczęściej ogranicza się do chodzenia w przez kilka dni w asekuracji kul łokciowych i unikania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez 7 dni. W miejscu pobrania tkanki tłuszczowej na brzuchu utrzymywany jest przez 7 dni opatrunek plastrowy, który zapobiega powstawaniu krwiaków.

W przypadku zastosowania komórek macierzystych szpiku podczas zabiegu artroskopii, pacjent nie wymaga specjalnego postepowania. Jest ono uwarunkowane przebytym zabiegiem.

Kto może poddać się zabiegom z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP?

Wszyscy pacjenci, u których występuje problem z szeroko pojętym procesem gojenia, lub pacjenci pragnący ten proces przyspieszyć.

Przeciwskazania do terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych.

- przebyta lub aktywna choroba nowotworowa
- choroba autoimmunologiczna

Zestaw zabiegowy lipocell

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji