Dna moczanowa jest to chorobą zapalną stawów, spowodowaną odkładaniem się moczanu sodowego.
Schorzenie to siedmiokrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.
Występuje najczęściej po 30 roku życia, a u kobiet po menopauzie.

Objawy powstawania dny moczanowej

Głównym objawem jest  ból w okolicy stawu, zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, dreszcze.

Często pierwszym zajętym procesem chorobowym stawem jest  staw śródstopno – paliczkowy palucha.

Czasami  deformacja palucha koślawego współwystępuje z dną moczanową . W  przypadkach tych pacjenci często niesłusznie przypisują objawy ze strony paluchów koślawych obecności deformacji nie zdając sobie sprawy ,że przyczyną ich dolegliwości jest głównie dna moczanowa a nie sam fakt obecności deformacji palucha koślawego.

Choroba w swoim naturalnym przebiegu może przebiegać w jednej z 4 faz:

  • bezobjawowej (pomimo podwyższonego poziomu moczanu w surowicy krwi- tzw. hiperurykemia). Czas trwania bezobjawowej hiperurykemii bywa różny u różnych pacjentów, a większość chorych z hiperurykemią nigdy nie zachoruje na pełnoobjawową dnę moczanową
  • w formie ostrych napadów zapalenia stawów, charakteryzujących się bardzo silnym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem w okolicy stawów. Powyższe objawy rozwijają się szybko, często po tzw. błędzie dietetycznym. Chorzy u których wystąpił napad dny narażenie są na powtórzenie się napadu w okresie od 6-24 miesięcy
  • okresy międzynapadowe
  • w formie dny przewlekłej (w stanach zaawansowanych) – do której dochodzi zazwyczaj po 5-10 latach od początku trwania choroby. Ta faza choroby charakteryzuje się przewlekłymi dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem zakresu ruchu w stawach
Objawy powstawania dny moczanowej

Przyczyny powstawania dny moczanowej

Przyczyną występowania dny moczanowej jest podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy krwi, czyli hiperurykemia.

Hiperurykemia może być :

  • pierwotna, spowodowana genetycznym defektem enzymów odpowiedzialnych za przemianę puryn 
  • nabyta związana ze zwiększoną produkcją lub zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego z organizmu

Przyczyny hiperurykemi nabytej:

  • zwiększone spożywanie puryn w diecie: mięso, podroby, owoce morza, szparagi, szpinak, fasola, grzyby, nadużywanie wysokoprocentowych alkoholi oraz piwa (wino nie ma wpływu)
  • stosowanie leków zwiększających stężenie kwasu moczowego (aspiryna w dawkach)
  • przebyte ciężkie choroby: np. choroby nowotworowe, zawał serca, padaczka, niewydolność oddechowa, niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, przeszczepy, otyłość, cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia lipidowe, urazy, odwodnienie

Leczenie dny moczanowej

  • w okresie napadu dny leczenie polega na stosowaniu kolchicyny i leków przeciwzapalnych
  • leczenie zapobiegające napadom: polega na unikaniu produktów spożywczych wywołujących napady, a przy często powtarzających się napadach dny, polega na przewlekłym stosowaniu kolchicyny w małych dawkach
  • leczenie zmniejszające stężenie kwasu moczowego: polega na stosowaniu leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego przez nerki lub zmniejszających produkcję kwasu moczowego w organizmie

Leczenie operacyjne dny moczanowej

polega na usuwaniu guzków dnawych dużych rozmiarów, zwłaszcza z okolic ciała narażonych na drażnienie

długotrwałe stany zapalne doprowadzające do zniszczenia stawów wymagają leczenia operacyjnego w postaci artroplastyki, artrodezy (w przypadku stawu śródstopno-palcowego stopy)

Znieczulenie

W chirurgii stopy dużym wyzwaniem było i jest nadal zapewnienie pacjentowi bez bólowego przebiegu operacji jak i zminimalizowanie bólu w okresie pooperacyjnym.

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo bolesnym przebiegu pooperacyjnym po operacjach wykonywanych w obrębie stopy a szczególnie po operacji halluxów

Możliwości wyboru znieczulenia do zabiegów wykonywanych w obrębie stopy jest wiele.

Nowoczesna anestezjologia stara się aby tam gdzie to tylko możliwe wykorzystywać techniki znieczulenia regionalnego- od blokad centralnych takich jak znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe w powszechniej opinii znane jako znieczulenia dolędzwiowe, po blokady nerwów obwodowych na różnych poziomach wykonywane pod kontrolą ultrasonografu szczególnie w przypadku operowania jednej stopy.

Możliwość zastosowania danego typu znieczulenia zależy głównie od rozległości operacji i ewentualnych towarzyszących schorzeń .

Ostateczny wybór sposobu znieczulenia jest ustalany z pacjentem w przedoperacyjnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Wykorzystanie USG w anestezjologii do przeprowadzania blokad nerwów obwodowych otworzyło drogę do wykonania bardzo precyzyjnych znieczuleń regionalnych.

Nasze wieloletnie doświadczenie doprowadziło do zmiany postępowania okołooperacyjnego, zarówno w kwestii samego znieczulenia jak i w okresie pooperacyjnym.

Znieczulenie nerwów obwodowych w przypadku operacji stopy zwane okołokostkowym oznacza iniekcję środka znieczulającego miejscowego w okolice nerwów na odpowiednim poziomie.

Znieczulenia tego typu są bardzo precyzyjne, ponieważ nerwy odpowiedzialne za czucie bólu są dobrze widoczne w obrazie ultrasonograficznym a podanie leku jest w pełni kontrolowane

Pozwala to znacznie zmniejszyć, lub wręcz odstawić przyjmowane dawki leków przeciwbólowych we wczesnym okresie pooperacyjnym .

Dla bardzo wielu pacjentów jedną z najistotniejszych zalet tego znieczulenia jest zachowanie czucia powyżej stawu kolanowego operowanej nogi a co najważniejsze , że w ten sposób unikamy potrzeby wykonania znieczulenia dolędzwiowego nie zawsze akceptowanego przez chorych.

Kolejną ważną zaleta tego typu znieczulenia jest możliwość bardzo wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu.

W okresie pooperacyjnym podając w regularnych odstępach czasu leki przeciw bólowe pod kontrolą USG w strefę przebiegu nerwów odpowiedzialnych za uczucie bólu zapewniamy pacjentom możliwość przejścia tego okresu w możliwie najbardziej bez bólowy komfortowy sposób.

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji