W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne.
Powstanie w ostatnich latach nowych rozwiązań operacyjnych w chirurgii stopy pozwalających uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dających możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia przyczyniło się do szerszego zainteresowania problemami chirurgii stopy zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów.
Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.
Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego palucha koślawego (haluksa) pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Następnie przeprowadzamy z pacjentką/pacjentem rozmowę mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji (np: czy jest związana z hipermobilnością) i omawiamy sposoby proponowanego leczenia operacyjnego. Na koniec przedstawiamy zagrożenia związane z samym zabiegiem i możliwe powikłania występujące w przebiegu leczenia operacyjnego paluchów koślawych (haluksów).
Jeśli deformacja palucha koślawego dotyczy obu stóp a wielkość oraz stopień deformacji na to pozwalają w naszej placówce operujemy obie stopy jednoczasowo.
Badania diagnostyczne stosowane przed wykonaniem zabiegu operacyjnego leczenia palucha koślawego
Metody operacyjne stosowane w leczeniu palucha koślawego:
Pobyt w szpitalu przywraca wiarę w skuteczne leczenie haluksa...
Teraz jestem bardzo zadowolona, po haluksach ani śladu, mogę chodzić nawet w paseczkach z gołymi stopami...
Następnego dnia po operacji haluksów, wyszłam ze szpitala na własnych nogach...