W chirurgii stopy dużym wyzwaniem było i jest nadal zapewnienie pacjentowi bezbólowego przebiegu operacji jak i zminimalizowanie bólu w okresie pooperacyjnym.
W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo bolesnym przebiegu pooperacyjnym po operacjach wykonywanych w obrębie stopy, a szczególnie po operacji haluksów
Możliwości wyboru znieczulenia do zabiegów wykonywanych w obrębie stopy jest wiele.
Nowoczesna anestezjologia stara się, aby tam gdzie to tylko możliwe wykorzystywać techniki znieczulenia regionalnego - od blokad centralnych takich jak znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe w powszechniej opinii znane jako znieczulenia dolędźwiowego, po blokady nerwów obwodowych na różnych poziomach wykonywane pod kontrolą ultrasonografu, szczególnie w przypadku operowania jednej stopy.
Możliwość zastosowania danego typu znieczulenia zależy głównie od rozległości operacji i ewentualnych towarzyszących schorzeń.
Ostateczny wybór sposobu znieczulenia jest ustalany z pacjentem w przedoperacyjnej rozmowie kwalifikacyjnej.
Wykorzystanie USG w anestezjologii do przeprowadzania blokad nerwów obwodowych otworzyło drogę do wykonania bardzo precyzyjnych znieczuleń regionalnych.
Nasze wieloletnie doświadczenie doprowadziło do zmiany postępowania okołooperacyjnego, zarówno w kwestii samego znieczulenia jak i w okresie pooperacyjnym.
Znieczulenie nerwów obwodowych w przypadku operacji stopy zwane okołokostkowym oznacza iniekcję środka znieczulającego miejscowego w okolice nerwów na odpowiednim poziomie.
Znieczulenia tego typu są bardzo precyzyjne, ponieważ nerwy odpowiedzialne za czucie bólu są dobrze widoczne w obrazie ultrasonograficznym, a podanie leku jest w pełni kontrolowane. Pozwala to znacznie zmniejszyć, lub wręcz odstawić przyjmowane dawki leków przeciwbólowych we wczesnym okresie pooperacyjnym .
Dla bardzo wielu pacjentów jedną z najistotniejszych zalet tego znieczulenia jest zachowanie czucia powyżej stawu kolanowego operowanej nogi, a co najważniejsze , że w ten sposób unikamy potrzeby wykonania znieczulenia dolędźwiowego nie zawsze akceptowanego przez chorych.
Kolejną ważną zaletą tego typu znieczulenia jest możliwość bardzo wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu.
W okresie pooperacyjnym podając w regularnych odstępach czasu leki przeciwbólowe pod kontrolą USG w strefę przebiegu nerwów odpowiedzialnych za uczucie bólu zapewniamy pacjentom możliwość przejścia tego okresu w możliwie najbardziej bezbólowy komfortowy sposób.
Następnego dnia po operacji haluksów, wyszłam ze szpitala na własnych nogach...
Pobyt w szpitalu przywraca wiarę w skuteczne leczenie haluksa...
Teraz jestem bardzo zadowolona, po haluksach ani śladu, mogę chodzić nawet w paseczkach z gołymi stopami...