- przyśrodkowe odchylenie palucha
- ból ok. przyśrodkowej stawu śródstopno-paliczkowego palucha
- konflikt z obuwiem
- aspekt estetyczny
- niestabilność stawu śródstopno-paliczkowego palucha
- osłabienie funkcji motorycznych
- metatarsalgia
Paluch szpotawy to deformacja stopy objawiająca się przyśrodkowym odchyleniem palucha.
Podobnie jak przypadku palucha koślawego deformacja może mieć różną wielkość i powstawać z wielu powodów.
Jest uzależnione od wielkości deformacji i przyczyny, która ją spowodowała i czasu jej wystąpienia.
Jest uzależnione od przyczyny wystąpienia deformacji i czasu jej trwania.
W przypadku wystąpienia deformacji o charakterze postępującym lub deformacji średniego i dużego stopnia leczenie operacyjne powinno być wykonywane możliwie wcześnie.
Jest niezmiernie ważne, by zdjęcia były wykonywane w pełnym obciążeniu
Metody operacyjne stosowane w leczeniu palucha szpotawego:
W leczeniu pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne:
Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą zazwyczaj 4-5 tyg.
Stosuje się specjalistyczne bandażowanie stopy operowanej przez ok. 10 tyg. od zabiegu.
Ważnym elementem wspierającym szybki powrót do zdrowia pacjenta po operacji palucha szpotawego jest rehabilitacja. Aby była skuteczna powinna opierać się o następujące założenia:
Indywidualne ćwiczenia z pacjentem mają na celu:
W chirurgii stopy dużym wyzwaniem było i jest nadal zapewnienie pacjentowi bez bólowego przebiegu operacji jak i zminimalizowanie bólu w okresie pooperacyjnym.
W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo bolesnym przebiegu pooperacyjnym po operacjach wykonywanych w obrębie stopy a szczególnie po operacji halluxów
Możliwości wyboru znieczulenia do zabiegów wykonywanych w obrębie stopy jest wiele.
Nowoczesna anestezjologia stara się aby tam gdzie to tylko możliwe wykorzystywać techniki znieczulenia regionalnego- od blokad centralnych takich jak znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe w powszechniej opinii znane jako znieczulenia dolędzwiowe, po blokady nerwów obwodowych na różnych poziomach wykonywane pod kontrolą ultrasonografu szczególnie w przypadku operowania jednej stopy.
Możliwość zastosowania danego typu znieczulenia zależy głównie od rozległości operacji i ewentualnych towarzyszących schorzeń .
Ostateczny wybór sposobu znieczulenia jest ustalany z pacjentem w przedoperacyjnej rozmowie kwalifikacyjnej.
Wykorzystanie USG w anestezjologii do przeprowadzania blokad nerwów obwodowych otworzyło drogę do wykonania bardzo precyzyjnych znieczuleń regionalnych.
Nasze wieloletnie doświadczenie doprowadziło do zmiany postępowania okołooperacyjnego, zarówno w kwestii samego znieczulenia jak i w okresie pooperacyjnym.
Znieczulenie nerwów obwodowych w przypadku operacji stopy zwane okołokostkowym oznacza iniekcję środka znieczulającego miejscowego w okolice nerwów na odpowiednim poziomie.
Znieczulenia tego typu są bardzo precyzyjne, ponieważ nerwy odpowiedzialne za czucie bólu są dobrze widoczne w obrazie ultrasonograficznym a podanie leku jest w pełni kontrolowane
Pozwala to znacznie zmniejszyć, lub wręcz odstawić przyjmowane dawki leków przeciwbólowych we wczesnym okresie pooperacyjnym .
Dla bardzo wielu pacjentów jedną z najistotniejszych zalet tego znieczulenia jest zachowanie czucia powyżej stawu kolanowego operowanej nogi a co najważniejsze , że w ten sposób unikamy potrzeby wykonania znieczulenia dolędzwiowego nie zawsze akceptowanego przez chorych.
Kolejną ważną zaleta tego typu znieczulenia jest możliwość bardzo wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu.
W okresie pooperacyjnym podając w regularnych odstępach czasu leki przeciw bólowe pod kontrolą USG w strefę przebiegu nerwów odpowiedzialnych za uczucie bólu zapewniamy pacjentom możliwość przejścia tego okresu w możliwie najbardziej bez bólowy komfortowy sposób.
Teraz jestem bardzo zadowolona, po haluksach ani śladu, mogę chodzić nawet w paseczkach z gołymi stopami...
Pobyt w szpitalu przywraca wiarę w skuteczne leczenie haluksa...
Następnego dnia po operacji haluksów, wyszłam ze szpitala na własnych nogach...