Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, które przez wielu utożsamiane jest z tzw. ostrogą piętową.
Schorzenie to występuje u ok. 10% populacji.

Przyczyny powstawania Zapalenia Rozcięgna Podeszwowego

Do przyczyn wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego zaliczamy:

  • wzmożone napięcie , przykurcz mięśni grupy tylnej łydki
  • przeciążenie treningowe, zwłaszcza podczas treningu szybkościowego i treningu w dyscyplinach wymagających częstych skoków: siatkówka, koszykówka itd.
  • stałe bieganie po twardym podłożu – asfalt, beton
  • nieprawidłowo dobrane, lub zniszczone buty do biegania
  • płaskostopie
  • nadmierna pronacja stopy
Pól pięty - przed operacją Ból pięty - po operacji

Leczenie Zapalenia Rozcięgna Podeszwowego

Leczenie nieoperacyjne:

Początkowo leczeni farmakologiczne, przeciwzapalne przynosi poprawę we wczesnej fazie choroby. Pomocne są zazwyczaj także zabiegi takie jak: ultradźwięki, jontoforeza i fala uderzeniowa.

Podstawą leczenia jest jednak zestaw ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe i mięśnie łydki. Ćwiczenia te należy wykonywać do 12 tygodni, z dużą regularnością i odpowiednią intensywnością. Pomocne może być również rozluźnienie rozcięgna poprzez odpowiednie zastosowanie technik masażu powięziowego.

Niepodważalną rolę ma również odpowiedni dobór obuwia sportowego w zależności od profilu stopy i osi kończyny. Należy również pamiętać o procesie zużywania się obuwia w czasie treningu.

W przypadku zaburzeń osi kończyny lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozcięgna podeszwowego, konieczne może okazać się zastosowanie ortopedycznych wkładek korygujących ustawienie stopy.

Terapia PRP (GPS)  – osocze bogatopłytkowe – celowane  iniekcje osocza bogatopłytkowego pod kontrola USG pozwalają na precyzyjne podanie preparatu w miejsce dolegliwości. Działanie preparatu polega na uwolnieniu czynników wzrostu w ok chorobowo zmienionego rozcięgna podeszwowego. Czynniki wzrostu zmniejszają stan zapalny i pobudzają tkanki rozcięgna do regeneracji. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym.

Leczenie operacyjne:

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, a dolegliwości bólowe utrzymują się przez minimum 6 miesięcy wskazane jest leczenie operacyjne. W naszym Szpitalu wykonujemy przezskórne operacje rozcięgna podeszwowego z zastosowaniem małoiwazyjnych technik chirurgicznych (MIS). Przy pomocy specjalnych narzędzi, przez niewielkie (ok 3-4 mm) nacięcie na skórze wykonuje się przezskórne uwolnienie rozcięgna podzeszwowego. W trakcie takiego zabiegu możliwe jest także skuteczne usunięcie ostrogi piętowej, często towarzyszącej przewlekłemu stanowi zapalnemu rozcięgna podeszwowego stopy. Zabieg taki jest bezpieczny dla pacjenta, dolegliwości ustępują trwale, a postępowanie pooperacyjne ogranicza się do poruszania się w bucie ortopedycznym.

Znieczulenie

W chirurgii stopy dużym wyzwaniem było i jest nadal zapewnienie pacjentowi bez bólowego przebiegu operacji jak i zminimalizowanie bólu w okresie pooperacyjnym.

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo bolesnym przebiegu pooperacyjnym po operacjach wykonywanych w obrębie stopy a szczególnie po operacji halluxów

Możliwości wyboru znieczulenia do zabiegów wykonywanych w obrębie stopy jest wiele.

Nowoczesna anestezjologia stara się aby tam gdzie to tylko możliwe wykorzystywać techniki znieczulenia regionalnego- od blokad centralnych takich jak znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe w powszechniej opinii znane jako znieczulenia dolędzwiowe, po blokady nerwów obwodowych na różnych poziomach wykonywane pod kontrolą ultrasonografu szczególnie w przypadku operowania jednej stopy.

Możliwość zastosowania danego typu znieczulenia zależy głównie od rozległości operacji i ewentualnych towarzyszących schorzeń .

Ostateczny wybór sposobu znieczulenia jest ustalany z pacjentem w przedoperacyjnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Wykorzystanie USG w anestezjologii do przeprowadzania blokad nerwów obwodowych otworzyło drogę do wykonania bardzo precyzyjnych znieczuleń regionalnych.

Nasze wieloletnie doświadczenie doprowadziło do zmiany postępowania okołooperacyjnego, zarówno w kwestii samego znieczulenia jak i w okresie pooperacyjnym.

Znieczulenie nerwów obwodowych w przypadku operacji stopy zwane okołokostkowym oznacza iniekcję środka znieczulającego miejscowego w okolice nerwów na odpowiednim poziomie.

Znieczulenia tego typu są bardzo precyzyjne, ponieważ nerwy odpowiedzialne za czucie bólu są dobrze widoczne w obrazie ultrasonograficznym a podanie leku jest w pełni kontrolowane

Pozwala to znacznie zmniejszyć, lub wręcz odstawić przyjmowane dawki leków przeciwbólowych we wczesnym okresie pooperacyjnym .

Dla bardzo wielu pacjentów jedną z najistotniejszych zalet tego znieczulenia jest zachowanie czucia powyżej stawu kolanowego operowanej nogi a co najważniejsze , że w ten sposób unikamy potrzeby wykonania znieczulenia dolędzwiowego nie zawsze akceptowanego przez chorych.

Kolejną ważną zaleta tego typu znieczulenia jest możliwość bardzo wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu.

W okresie pooperacyjnym podając w regularnych odstępach czasu leki przeciw bólowe pod kontrolą USG w strefę przebiegu nerwów odpowiedzialnych za uczucie bólu zapewniamy pacjentom możliwość przejścia tego okresu w możliwie najbardziej bez bólowy komfortowy sposób.

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji