Pedobarografia jest powszechnie stosowanym na świecie badaniem oceny stóp. Początki jej rozwoju sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Znajduje szerokie zastosowanie w pracy lekarza ortopedy, podologa, fizjoterapeuty i innych, przyczyniając się do poprawy diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób stóp. Pozwala na  dokonanie precyzyjnych pomiarów nacisku (ciśnienia i siły) na każdy centymetr kwadratowy podeszwowej strony stóp, zarówno podczas stania jak i w trakcie dynamicznego chodu.

Pedobarografia jest badaniem, które poza badaniem radiologicznym, ultrasonograficznym, rezonansu magnetycznego i innymi powinno być zawsze wykonywane  przed planowanym zabiegiem operacyjnym w obrębie stóp.

Jest metodą nie tylko umożliwiającą dokonanie pomiarów nacisków na każdy centymetr kwadratowy stopy podczas stania czy chodzenia, ale poprzez uwzględnienie parametrów niedostępnych w innych badaniach pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego. Ma również ogromne znaczenie w doborze wkładek ortopedycznych.

Poza swoją oczywistą użytecznością w schorzeniach stopy, takich jak paluchy koślawe, stopa poprzecznie płaska, stopa reumatyczna, palce młotkowate, metatarsalgia, pedobarografia jest nieocenionym badaniem w leczeniu stopy cukrzycowej. Badanie pedobarograficzne pozwala zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Ułatwia wybór właściwego leczenia zachowawczego (obuwie, wkładki ortopedyczne i inne) zapobiegającego dalszemu postępowi zmian chorobowych i na podjęcie właściwie ukierunkowanego leczenia operacyjnego.

Urządzenia do badań pedobarograficznych stosowane w ostatnich latach stale ulegały udoskonaleniu. Obecnie stosowane urządzenia cechują się dużą dokładnością pomiarów, a tym samym bardziej precyzyjną oceną stanu faktycznego. W naszej codziennej praktyce stosujemy pedobarograf EMED firmy Novel (światowy lider w dziedzinie pedobarografii).

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji