Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

Po jakim czasie fizjoterapia?






Autor

Wiadomość

Adka
14.02.2020 15:14
Witam, mam różne sprzeczne informacje dotyczące rehabilitacji po operacji haluksa i Bunionette (to ta kość koło małego palca).
Koleżanki mówily, że zaczynały już fizjoterapie po 2 tyg od operacji, jak im szwy ściągnieto, ja czytam, że po 6 tyg jak się ściągnie but a mój nowy ortopeda się mnie pyta "a po co?"
Co jest w takim razie rozsądne?
Karla
10.03.2020 20:48
Lekarz zalecil fizjo? Ja nie mialam takich zalecen, lekarz nie widzial potrzeby. Poszlam z ciekawosci i fizjo tylko potwierdzil, ze stopa i palce maja pełną ruchomość i nie ma potrzeby wiekszej ingerencji niz to co sama w domu moge pocwiczyc. U fizjo bylam po 3 miesiacach od operacji.
Ala
15.10.2021 15:48
Ja zaczęłam rehabilitację równo po tygodniu od zabiegu. Dzięki temu uniknęłam opuchlizny, która zaczęła pojawiać się zaraz po operacji. Po usunięciu obrzęku limfatycznego przez fizjo rana lepiej się goi, jest lepiej natleniona, bo nie ma zatorów. Jak po 10 dniach poszłam na zdjęcie szwów to lekarz się zdziwił, że tak pięknie się goi. Dziś jestem 3,5 tygodnia po operacji i czuję się super. Czym szybciej rehabilitacja tym lepiej.






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów