Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

Po 7 tygodniach






Autor

Wiadomość

Agnieszka
18.02.2021 00:18
Cześć, miałam operację 20.12.2020 roku metodą scarf na jednej nodze.
Minęło 6 tyg, zrobiłam rtg i opis był, że nie widać cech zrostu kości. Ortopeda powiedział, że wszystko ok i mogę zacząć chodzić po domu w papciach. Chodzę na boso, bardzo ostrożnie, nie boli.
Niepokoją mnie jednak 2 sprawy:
1. Skoro nie widać zrostu to skąd pewność czy kość palucha nie przesunie się jak będę chodzić np. w węższych butach? Jednak nadal boli jak odcinam ten paluch
2. Palce zginął, podnoszę chusteczkę choć z trudem - nadal czuje duży skurcz, ale nie mogę palucha wygiąć w drugą stronę tzn. tak, jak przy stawaniu na palce. Nie widzę poprawy ruchomości w tym zakresie. Dlatego chodzę praktycznie na płaskiej stopie, tak płaskim stopą. Czy to się zmieni? Czy będę mogła jeszcze kiedyś nosić szpilki skoro ten paluch w ogóle nie chce się zgiąć?

Jak to u Was było? Po jakim czasie można stanąć na palcach?

Dodam jeszcze, że mam czucie w stopie, ale chyba krew tam słabiej krąży bo jak biorę ciepły prysznic to jest zasinioną + po 7 tyg mam jeszcze strupy na bliźnie. Czy to normalne?
Kazz
03.04.2021 13:52
Witaj, mam ten sam problem, jestem już 2 Miesiace po operacji haluksa z drutami, osteotomia i przecięcie kości, gdy próbuję chodzić stopa staje się siną i cała czerwona, przy myciu się również. Tak jakby krążenia tam nie było. Zaczęłam rehabilitację ale narazie bez zmian wciąż cała czerwona, stupy odpadły nie dawno. Wizyta dopiero za 2 tyg trochę się martwię, paluch też jeszcze sztywny minimalne ruchy.. Kości od spodu trochę bolą przy chodzeniu po domu. Jak przywrócić krążenie? Nawet okład z kapusty zaczęłam robić ale nic jedynie jak mam nogę w górze to jest w miarę.. Ehh mam nadzieję że warto było ;(






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów