Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

strach przed operacją-oba halluksy wg. Lapidusa






Autor

Wiadomość

Aga
27.09.2022 14:26
Witam wszystkich. Wielkimi krokami zbliża się termin mojego zabiegu a wraz z nim narastający strach. Boję się tak bardzo, że mam trudności ze spaniem...Czy są tu osoby, które również miały usuwane halluksy tą metodą i mogą dodać mi nieco otuchy, że ból pooperacyjny jest do przeżycia i obejdzie się bez "chodzenia po ścianach"? większość z Was pisze, że nie czuła bólu prawie wcale, ale z tego co czytam, to mogły mieć dużo mniejsze zniekształcenia stopy... Moja wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach.
Ewa
02.07.2023 11:03
Podobnie jak Pani , również miałam dużą deformację lewej stopy co skutkowało wybraniem przez lekarza metody lapidus.
Operacja została wykonana 9 lat temu. Od razu po zabiegu okazało się , ze trzeba poprawić korektę halluksa co zostało wykonane. Niestety pi tej poprawce nadal odczuwałam dolegliwości polegające na odczuwany kamyka pod stopą. Wykonano kolejny zabieg , który miał usunąć te dolegliwości . Niestety nie udało się to. Na wizycie kontrolnej wykonałam badanie komputerowe w szpitalu , niestety lekarz nie był w stanie zlokalizować przyczyny bólu bo analiza wyniku badania komputerowego jest czasochłonna a czas , który lekarz może poświecić na wizycie jest ograniczony. Rezultat jest taki , ze nadal boli mnie stopa . Jedyne obuwie , które mogę nosić nie odczuwając dużego bólu to obuwie sportowe z miękką wkładką. Planuję ponownie umówić się na wizytę w szpitalu Halluksmed w nadziei , ze nauka poszła do przodu i pomogą mi skutecznie
Gosia
21.01.2024 11:21
Mam pytanie, kto pani wykonywał zabieg Lapidus? I czy był jednocześnie na obydwóch nogach?
Agnieszka
02.02.2024 11:17
Ja robiłam obie stopy metodą wg Lapidusa i jestem bardzo zadowolona.
Jagoda
23.03.2024 16:23
Miałam zabieg metodą Lapidusa i niestety dr nie wyraził zgodny na zabieg dwóch stóp odrazu - może to nawet lepiej ! 10 dni po zabiegu i nadal boli , stopa drętwieje czuję mega mrowienie i straszne rozpieranie stopy w pozycji pionowej ????
Anna
11.04.2024 01:49
Jagoda, mrowienie, dretwienie, rozpieranie po 10 dniach od operacji jest normalne, operacja metoda lapidus jest powazna procedura i nie ma co porownywac do 'lzejszych ' procedur!

dwa lata temu mialam operowana lewa stope, po pol roku okazlo sie, ze nie ma zrostu, ponowna operacje (z powodu zawirowan nie z mojej winny) mialam w styczniu w tym roku. Mrowienie, rozpieranie, dretwienie, szczegolnie palucha' mialam prawie 2 miesiace, operujacy ortopeda wytlumaczyl, ze to normalne i bedzie to zanikac i faktycznie, po 3 miesiacach przeszlo wszystko, jest owszem, jeszcze obrzek, sztywnosc palucha ale to byla druga operacja, zespolenie wieksza plytka, zastosowany material kostny (ortopeda nie jest zwolennikiem przeszczepu autogennego czy osocza), przez 10 tyg nie moglam obciazac stopy a dopiero od poniedzialku moglam zdjac but (plastikowa skorupa typu walker, typowy haluksowy wywowal usmiech politowania u ortopedy),. Bedzie dobrze, tylko czas jest potrzebny!






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów