Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

Po 7 tygodniach






Autor

Wiadomość

Agnieszka
04.02.2021 03:52
Cześć, miałam operację 20.12.2020 roku metodą scarf na jednej nodze.
Minęło 6 tyg, zrobiłam rtg i opis był, że nie widać cech zrostu kości. Ortopeda powiedział, że wszystko ok i mogę zacząć chodzić po domu w papciach. Chodzę na boso, bardzo ostrożnie, nie boli.
Niepokoją mnie jednak 2 sprawy:
1. Skoro nie widać zrostu to skąd pewność czy kość palucha nie przesunie się jak będę chodzić np. w węższych butach? Jednak nadal boli jak odcinam ten paluch
2. Palce zginął, podnoszę chusteczkę choć z trudem - nadal czuje duży skurcz, ale nie mogę palucha wygiąć w drugą stronę tzn. tak, jak przy stawaniu na palce. Nie widzę poprawy ruchomości w tym zakresie. Dlatego chodzę praktycznie na płaskiej stopie, tak płaskim stopą. Czy to się zmieni? Czy będę mogła jeszcze kiedyś nosić szpilki skoro ten paluch w ogóle nie chce się zgiąć?

Jak to u Was było? Po jakim czasie można stanąć na palcach?

Dodam jeszcze, że mam czucie w stopie, ale chyba krew tam słabiej krąży bo jak biorę ciepły prysznic to jest zasinioną + po 7 tyg mam jeszcze strupy na bliźnie. Czy to normalne?
Kasia K.
05.02.2021 21:12
Cześć :). Odnośnie zasinienia to u mnie minęło 7 miesięcy od zabiegu i jeszcze czasem stopa sinieje. Nie ma co' przecież jakby nie patrzył to była spora ingerencja w ciało. A że stopy' nogi są nośnikiem całego ciała to i wiadomo' że trudniej im przywrócić "sobie" po zabiegu ruchomość. Ja też dość najpierw zginałam palce do środka' później pomalutku do góry. Najważniejsze' jeśli widzisz postępy' zawsze możesz poradzić się lekarzy Cię operujących. Z pewnością Cię uspokoją. No i jeszcze odnośnie blizn - to bardzo indywidualna sprawa. U mnie ok.6 tygodni były strupki' o ile dobrze pamiętam. Życzę Ci powrotu do Pełni sił i zdrowia.
gosia
07.02.2021 08:23
ja miałam 11 grudnia operacje drugiej już stopy i po 6 tygodniah też lekarz po obejrzeniu RTG stwierdził brak zrostu kostnego (to samo miałam z poprzednią nogą) i wypisał mi osteogon. i po tym leku kośc zrasta się. opuchlizna mi powstaje po dreptaniu całodziennym, szwy pogojone ale jeszcze sinawe. ja deklatnie stawiam już cała stope podczas chodzenia ale czuje że mi pobolewa wiec narazie ostrożnie. Poprzednia noga była zupełnie inna. Szybko zagoiło się, szwy jak na przysłowiowym psie sie zagoiły. Opuchlizny już po 7 tygodniach nie było. ale widocznie nie ma nic takiego samego ;). o szpilkach to zapomnij na jakiś czas. rehabilituj stopę i ćwicz, wszystko wróci do normy, potrzeba czasu.






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów