Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*
| Autor |
Wiadomość |
|
Weronika 19.06.2013 19:44 |
Jestem 2 dni po operacji haluxów przeprowadzonej 17 czerwca na obu stopach. O Przeźmierowie dowiedziałam się od Pani dr, która osobiście przechodziła operację przeprowadzaną przez dr. Jackowiaka. Operacja całkowicie bezbolesna,otrzymałam znieczulenie dolędźwiowe, a wcześniej tabletkę na dobry humor.Po operacji byłam ostrzykiwana środkami przeciwbólowymi, całą noc przespałam, kryzys przyszedł dopiero w pierwszym dniu po opreacji, kiedy wróciłam do domu, zanim ketonal zaczął działać, przez kilka godzin czułam ból,który w końcu ustąpił.Teraz wiem,że mogłam wcześniej zażyć tabletkę przeciwbólową.W 2 dniu po, mogę powiedzieć, że bólu praktycznie nie odczuwam,chyba że podejmuję próby chodzenia, ale ogólnie da się wytrzymać. Zmuszam się jednak żeby chociaż 1 raz dziennie zrobić spacer do łazienki, żeby nie zablokować się psychicznie i nie dopuscić do zakrzepu. Nogi mam trochę opuchnietę ale myślałam,że będzie dużo gorzej.Zobaczymy jak będzie później, ale niezddecydowanym polecam, nie ma się czym stresować, wiem co piszę, bo jestem wrażliwa na ból. Zespół specjalistów w Przeźmierowie I klasa.Bardzo dziękuję za opiekę. |
Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.
Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.