Palce młotkowateforum

Palce młotkowate mogą być elementem stopy poprzecznie płaskiej i paluchów koślawych. Zniekształcenie dotyka zwykle palca II, który jest najdłuższy. Przyczyną schorzenia jest najczęściej negatywny wpływ noszenia zbyt krótkich i ciasnych butów. Wysokie obcasy zaś powodują utrzymywanie stawów śródstopno-palcowych w zgięciu grzbietowym. Nad zmienionym stawem pojawia się zmiana i powoduje ból oraz kłopoty z doborem obuwia.

Palce młotkowate powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka. Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy.

Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski.

Osoby dotknięte tym schorzeniem obserwują niepokojące zmiany w wyglądzie palców stóp. Drugi palec jest nieustannie zgięty, a na jego czubku pojawia się odcisk. Nagniotek jest twardy, niekiedy może powodować bolesność oraz przyczynić się do zesztywnienia palca. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do poważnych deformacji w obrębie stawu śródstopno-palcowego. Palec wyglądem przypomina szpony. Nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do złamań kości oraz do problemów z poruszaniem się.

Zaobserwowano, że schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak na pewno za sprawą dobierania przez kobiety niewłaściwego obuwia. Szpilki, buty na obcasach sprzyjają rozwojowi schorzeń stóp oraz deformacjom palców.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia