Osteochondrosis


To inaczej jałowa martwica kości. Najczęściej występuje u dzieci i może dotyczyć różnych kości zarówno kończyn dolnych i górnych. W obrębie stopy występuje często u dzieci i dotyczy kości łódkowatej (choroba Kohlera) lub kości śródstopia II – V (choroba Freiberga - Kohlera II).

Osteochodrosis powstaje w wyniku zaburzenia ukrwienia jądra kostnienia, np. w wyniku zakrzepu, zatoru lub urazu, ale też w skutek innych schorzeń takich jak: anemia sierpowata, toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, nadużywanie leków i alkoholu. Przerwane unaczynienie prowadzi do obumarcia tkanki kostnej i jej przebudowy. Chora tkanka ulega stopniowej degradacji i zapadnięciu. Bywa, że martwa kość oddziela się od zdrowej tworząc tzw. „wolne ciała” w stawie powodując ból podczas ruchu i ograniczenie ruchomości. W początkowych fazach choroby dominuje wysięk lub obrzęk ograniczający ruchliwość w stawie. Skuteczne bywa leczenie zachowawcze – czyli unieruchomienie i leki przeciwzapalne. W przypadku postępowania choroby i trwałego zniszczenia stawu niezbędna jest operacja.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia