Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest chorobą przeciążeniową występującą u ok 10% populacji.
Przez wielu utożsamiane jest z tzw. ostroga piętową.
Jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych okolicy piętowej. 

Przyczyny powstawania Zapalenia Rozcięgna Podeszwowego

Do przyczyn wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego zaliczamy:

  • wzmożone napięcie , przykurcz mięśni grupy tylnej łydki
  • przeciążenie treningowe, zwłaszcza podczas treningu szybkościowego i treningu w dyscyplinach wymagających częstych skoków: siatkówka, koszykówka itd.
  • stałe bieganie po twardym podłożu – asfalt, beton
  • nieprawidłowo dobrane, lub zniszczone buty do biegania
  • płaskostopie
  • nadmierna pronacja stopy
pięta_po pięta_w_trakcie

Leczenie Zapalenia Rozcięgna Podeszwowego

Leczenie nieoperacyjne:

Początkowo leczeni farmakologiczne, przeciwzapalne przynosi poprawę we wczesnej fazie choroby. Pomocne są zazwyczaj także zabiegi takie jak: ultradźwięki, jontoforeza i fala uderzeniowa.

Podstawą leczenia jest jednak zestaw ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe i mięśnie łydki. Ćwiczenia te należy wykonywać do 12 tygodni, z dużą regularnością i odpowiednią intensywnością. Pomocne może być również rozluźnienie rozcięgna poprzez odpowiednie zastosowanie technik masażu powięziowego.

Niepodważalną rolę ma również odpowiedni dobór obuwia sportowego w zależności od profilu stopy i osi kończyny. Należy również pamiętać o procesie zużywania się obuwia w czasie treningu.

W przypadku zaburzeń osi kończyny lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozcięgna podeszwowego, konieczne może okazać się zastosowanie ortopedycznych wkładek korygujących ustawienie stopy.

Terapia PRP (GPS)  – osocze bogatopłytkowe – celowane  iniekcje osocza bogatopłytkowego pod kontrola USG pozwalają na precyzyjne podanie preparatu w miejsce dolegliwości. Działanie preparatu polega na uwolnieniu czynników wzrostu w ok chorobowo zmienionego rozcięgna podeszwowego. Czynniki wzrostu zmniejszają stan zapalny i pobudzają tkanki rozcięgna do regeneracji. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym.

Leczenie operacyjne:

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, a dolegliwości bólowe utrzymują się przez minimum 6 miesięcy wskazane jest leczenie operacyjne. W naszym Szpitalu wykonujemy przezskórne operacje rozcięgna podeszwowego z zastosowaniem małoiwazyjnych technik chirurgicznych (MIS). Przy pomocy specjalnych narzędzi, przez niewielkie (ok 3-4 mm) nacięcie na skórze wykonuje się przezskórne uwolnienie rozcięgna podzeszwowego. W trakcie takiego zabiegu możliwe jest także skuteczne usunięcie ostrogi piętowej, często towarzyszącej przewlekłemu stanowi zapalnemu rozcięgna podeszwowego stopy. Zabieg taki jest bezpieczny dla pacjenta, dolegliwości ustępują trwale, a postępowanie pooperacyjne ogranicza się do poruszania się w bucie ortopedycznym.

Znieczulenie

W chirurgii stopy dużym wyzwaniem było i jest nadal zapewnienie pacjentowi bez bólowego przebiegu operacji jak i zminimalizowanie bólu w okresie pooperacyjnym.

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie o bardzo bolesnym przebiegu pooperacyjnym po operacjach wykonywanych w obrębie stopy a szczególnie po operacji halluxów

Możliwości wyboru znieczulenia do zabiegów wykonywanych w obrębie stopy jest wiele.

Nowoczesna anestezjologia stara się aby tam gdzie to tylko możliwe wykorzystywać techniki znieczulenia regionalnego- od blokad centralnych takich jak znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe w powszechniej opinii znane jako znieczulenia dolędzwiowe, po blokady nerwów obwodowych na różnych poziomach wykonywane pod kontrolą ultrasonografu szczególnie w przypadku operowania jednej stopy.

Możliwość zastosowania danego typu znieczulenia zależy głównie od rozległości operacji i ewentualnych towarzyszących schorzeń .

Ostateczny wybór sposobu znieczulenia jest ustalany z pacjentem w przedoperacyjnej rozmowie kwalifikacyjnej.

Wykorzystanie USG w anestezjologii do przeprowadzania blokad nerwów obwodowych otworzyło drogę do wykonania bardzo precyzyjnych znieczuleń regionalnych.

Nasze wieloletnie doświadczenie doprowadziło do zmiany postępowania okołooperacyjnego, zarówno w kwestii samego znieczulenia jak i w okresie pooperacyjnym.

Znieczulenie nerwów obwodowych w przypadku operacji stopy zwane okołokostkowym oznacza iniekcję środka znieczulającego miejscowego w okolice nerwów na odpowiednim poziomie.

Znieczulenia tego typu są bardzo precyzyjne, ponieważ nerwy odpowiedzialne za czucie bólu są dobrze widoczne w obrazie ultrasonograficznym a podanie leku jest w pełni kontrolowane

Pozwala to znacznie zmniejszyć, lub wręcz odstawić przyjmowane dawki leków przeciwbólowych we wczesnym okresie pooperacyjnym .

Dla bardzo wielu pacjentów jedną z najistotniejszych zalet tego znieczulenia jest zachowanie czucia powyżej stawu kolanowego operowanej nogi a co najważniejsze , że w ten sposób unikamy potrzeby wykonania znieczulenia dolędzwiowego nie zawsze akceptowanego przez chorych.

Kolejną ważną zaleta tego typu znieczulenia jest możliwość bardzo wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu.

W okresie pooperacyjnym podając w regularnych odstępach czasu leki przeciw bólowe pod kontrolą USG w strefę przebiegu nerwów odpowiedzialnych za uczucie bólu zapewniamy pacjentom możliwość przejścia tego okresu w możliwie najbardziej bez bólowy komfortowy sposób.

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Opinie osób