Skręcenie stawu kolanowego to jeden z najczęstszych urazów narządu ruchu. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy siła działająca na staw przekracza wytrzymałość więzadeł i mięśni stabilizujących staw. Najczęściej do skręcenia kolana dochodzi podczas uprawiania sportu: piłki nożnej, koszykówki, biegania po nierównym podłożu czy podczas jazdy na nartach. W trakcie skręcenia kolana może dojść do uszkodzenia ważnych struktur stawu takich jak: łąkotki, chrząstka stawowa czy więzadła.

Zalecenia

1 Krok - odpoczynek
Unikanie aktywności które wyzwalają ból

2 Krok - lód
Schładzanie kolana i okolic bolesnych.

skl3

3 Krok - ucisk
Stosowanie opasek elastycznych na okolicę obrzękniętą.

4 Krok - uniesienie kończyny
Uniesienie kończyny ponad poziomem serca.

Kiedy udać się do lekarza?

Skręcenie przy zastosowaniu wyżej pokazanych zaleceń (krok 1 - 4) w większości przypadków goi się w przeciągu 2-3 tygodni.

Najważniejsze jest zastosowanie wszystkich 4 kroków jednocześnie przez okres kilku godzin. Należy kontrolować stan skóry aby nie doprowadzić do powstania odmrożeń.

Pomimo zastosowanego leczenia mogą wystąpić powikłania w postaci uszkodzenia łąkotek, chrząstki, lub trwała niestabilnościa stawu kolanowego. Dlatego konsultacja ortopedyczna powinna być obowiązkowa po każdym takim urazie. W cięższych przypadkach może być potrzebna orteza usztywniająca, odciążenie chorej kończyny przy zastosowaniu kul łokciowych lub wcześnie rozpoczęta praca fizjoterapeutyczna. W naszej placówce z pomocą przy rozpoznaniu ciężkości urazu przychodzi badanie USG i cyfrowy aparat rentgenowski.

Poradnia Urazowa – telefon 509 064 748

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Opinie osób