Schorzenia stopy

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Leczenie haluksów to nasza specjalność. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Zabieg osteotomii, czyli operacja haluksów, polega na nacięciu kości w celu poprawienia mechaniki sąsiadującego stawu oraz przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha. Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Schorzenia stawu skokowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu skokowego. Leczymy uszkodzone więzadła, chrząstkę stawową, martwicę chrzęstno-kostne a także stany wynikające z chorób przewlekłych układowych takich jak reumatiodalne zapalenia stawów.  Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. 

więcej

Schorzenia stawu kolanowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu kolanowego. Leczymy uszkodzone więzadła, uszkodzone łąkotki, martwice chrzęstno-kostne a także zwichnięcia rzepki. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.  Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Artroskopie stawów

Termin artroskopia pochodzi od greckich słów: „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu” To rodzaj zabiegu chirurgicznego dzięki któremu chirurg ortopeda ma możliwość zajrzenia do wnętrza stawu i dokonania diagnozy patologii i jej wyleczenia. Procedura artroskopii polega na wprowadzeniu do stawu poprzez niewielkie nacięcia skórne narzędzi o przekroju długopisu. 

więcej

Skręcenie stawu kolanowego to jeden z najczęstszych urazów narządu ruchu. W trakcie skręcenia kolana może dojść do uszkodzenia ważnych struktur stawu takich jak: łąkotki, chrząstka stawowa czy więzadła. Artroskopia stawu kolanowego jest podstawową metodą leczenia operacyjnego uszkodzeń kolana . Polega na wziernikowaniu kolana przez niewielkie nacięcia skóry (ok. 4-5 mm) nazywane portami artroskopowymi. Przez porty wprowadza się do stawu mikrokamerę oraz zminiaturyzowane narzędzia. Pozwala to na wyleczenie większości uszkodzeń oraz skrócenie pobytu w szpitalu i przyspieszenie powrotu do sprawności w porównaniu z technikami tradycyjnymi – tzw. „na otwarto”.

Artroskopia - „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu”
Do zabiegu używa się kamery z precyzyjną optyką umożliwiającą powiększenie struktur stawu.

Co to jest artroskopia?

Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjna technika zabiegowa . Polega na wziernikowaniu wnętrza stawu przy pomocy mikrokamery średnicy ok. 4-5 mm. Na skórze kolana wykonuje się kilka (zazwyczaj 2-3) niewielkie nacięcia długości ok. 5-7 mm przez, które wprowadza się do stawu artroskop, czyli mikrokamerę oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne.

Do czego służy artroskopia?

Artroskopia może być zabiegiem zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym. Artroskopia diagnostyczna – dzięki dużemu powiększeniu oraz wysokiej jakości obrazu (jakość HD) artroskopia pozawala na dokładne uwidocznienie wszystkich elementów stawu. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, w których badanie kliniczne, a także badania obrazowe takie jak USG i rezonans magnetyczny, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę dolegliwości pacjenta. Artroskopia lecznicza – możliwe jest leczenie wielu uszkodzeń wynikających z urazów kolana, a także chorób przewlekłych z zastosowanie technik artroskopowych.

Jakie ma zastosowanie artroskopia?

Uszkodzenia pourazowe:

 • uszkodzenie łąkotek
 • uszkodzenie więzadeł w tym więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
 • uszkodzenia chrząstki stawowej
 • nawykowe zwichnięcie rzepki
 • pourazowe ciała wolne w kolanie

Choroby przewlekłe:

 • przerosty błony maziowej w przebiegu chorób zapalnych i reumatycznych
 • wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej kolana

Co można zrobić w czasie artroskopii?

 • zszyć pękniętą łąkotkę lub oszczędnie usunąć uszkodzony jej fragment w przypadku uszkodzenia niekwalifikującego się do naprawy
 • zrekonstruować więzadło krzyżowe przednie(ACL) lub więzadło krzyżowe tylne (PCL)
 • wykonać naprawę uszkodzeń chrząstki stawowej (mikrozłamania, pokrycie ubytku membraną, podanie komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego itd.)
 • usunąć przerośniętą błonę maziową
 • usunąć ciało wolne z kolana

Jak wygląda postępowanie po artroskopii?

Po artroskopii diagnostycznej oraz większości artroskopii leczniczych możliwe jest opuszczenie szpitala w ciągu pierwszej doby po zabiegu. Niektóre procedury, takie jak rekonstrukcje więzadeł oraz rozległe usunięcie przerośniętej błony maziowej wymagają pozostania w szpitalu przez dwie doby. Postępowanie po artroskopii kolana jest uzależnione od rozległości zabiegu. Po artroskopii diagnostycznej pacjent porusza się o kulach łokciowych przez kilka dni. Nie jest wymagane unieruchomienie operowanej kończyny. Po artroskopii leczniczej w zależności od wykonanej procedury pacjent przez kilka tygodni (zazwyczaj 2-4) porusza się o kulach łokciowych. Czasami wymagane jest unieruchomienie w ortezie stawu kolanowego, czyli specjalnym aparacie pozwalającym na sprawne poruszanie się chorego, jednocześnie zabezpieczającym operowane kolano. Po artroskopiach leczniczych, każdy pacjent poddawany jest rehabilitacji zgodnie z indywidualnie dobranym programem usprawniania.

Artroskopia vs techniki otwarte

Zaletami artroskopii w porównaniu z operacjami przeprowadzanymi „na otwarto” są:

 • znacznie mniejsze dolegliwości bólowe
 • znacznie mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych
 • szybszy czas powrotu do pełnej sprawności
 • doskonały efekt kosmetyczny (niewielkie, niemalże niewidoczne blizny)

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Opinie osób