Schorzenia stopy

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Leczenie haluksów to nasza specjalność. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Zabieg osteotomii, czyli operacja haluksów, polega na nacięciu kości w celu poprawienia mechaniki sąsiadującego stawu oraz przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha. Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Schorzenia stawu skokowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu skokowego. Leczymy uszkodzone więzadła, chrząstkę stawową, martwicę chrzęstno-kostne a także stany wynikające z chorób przewlekłych układowych takich jak reumatiodalne zapalenia stawów.  Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. 

więcej

Schorzenia stawu kolanowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu kolanowego. Leczymy uszkodzone więzadła, uszkodzone łąkotki, martwice chrzęstno-kostne a także zwichnięcia rzepki. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.  Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Artroskopie stawów

Termin artroskopia pochodzi od greckich słów: „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu” To rodzaj zabiegu chirurgicznego dzięki któremu chirurg ortopeda ma możliwość zajrzenia do wnętrza stawu i dokonania diagnozy patologii i jej wyleczenia. Procedura artroskopii polega na wprowadzeniu do stawu poprzez niewielkie nacięcia skórne narzędzi o przekroju długopisu. 

więcej

Haluksy, czyli paluch koślawy jest to deformacja  objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniom  stawu śródstopno-paliczkowego palucha

 • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji
 • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia
 • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie

OBJAWY DEFORMACJI PALUCHA KOŚLAWEGO (hallux valgus, haluksy) 

Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się  dolegliwości bólowe mają charakter sporadyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej. Pojawia sie  ból o większym nasileniu, uczucie ciepła, pieczenie,  zaczerwienienie i obrzęk okolicy bocznej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Obuwie na wysokim obcasie i wąskich przodach  poprzez ucisk i stałe podrażnienie bolesnej okolicy nasila dolegliwości.

W zaawansowanych stadiach choroby  dochodzi do poszerzenia przedniej części stopy, pojawienia się kolejnych deformacji takich jak: palce młotkowate, szponiaste, bunionette czy metatarsalgia (dolegliwości po stronie podeszwowej). Wraz z postępem deformacji  może zmieniać się sposób chodzenia, a dolegliwości bólowe mogą dotyczyć także innych stawów np: stawów kolanowych,  odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, itd.

LECZENIE PALUCHA KOŚLAWEGO

Leczenie jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy, oczekiwań pacjenta.

Zanim lekarz zarekomenduje zabieg, często stosuje się leczenie nieoperacyjne palucha koślawego:

 • dobór właściwego obuwia - powinno ono być odpowiednio szerokie, doprofilowane do wielkości i kształtu deformacji , posiadać miękką podeszwę i odpowiednią wysokość noska buta. Wszystko to ma na celu zmniejszenie nacisku na okolicę stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Jeśli deformacji palucha koślawego towarzyszą inne zniekształcenia w obrębie przodostopia np: palce młotkowate należy je uwzględnić w doborze obuwia
 • stosowanie  aparatów korygujących - pozwalają one złagodzić miejscowy stan zapalny. Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby
 • wkładki ortopedyczne - mają zastosowanie głównie w tych przypadkach, kiedy obecności palucha koślawego towarzyszą płaskostopie, objawy metatarsalgii, koślawość stępu
 • farmakoterapię - lokalne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (najczęściej w postaci maści, żelu, spray) pozwala w wielu przypadkach okresowo zmniejszyć dolegliwości związane z miejscowym stanem zapalnym
 • zabiegi fizjoterapeutyczne, np: jontoforeza z zastosowaniem leku przeciwzapalnego

Operacja to często ostateczność w procesie leczenia haluksów. Dr Błażej Rusin z Halluxmed Ortopedia Klinika Jackowiak tłumaczy:

„Zanim zdecydujemy się na operację szukamy często innych rozwiązań, typu:   wkładki ortopedyczne, leki, czy aparaty korygujące, aby uśmierzyć ból wywołany przez haluksy i inne schorzenia stóp. Jeśli okaże się, że te metody zawodzą, wówczas trzeba się zdecydować na operację.”

Dr Rusin dodaje także:  

„Dzisiejsze nowoczesne rozwiązania operacyjne w chirurgii stopy pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dają możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu. Dzięki temu pacjent dużo szybciej wraca do zdrowia i do pracy, do swoich codziennych zajęć.”

Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjent jest dokładnie badany i są wykonywane niezbędne badania diagnostyczne. np. badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny czy pedobarografia.

Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjenci szybko wracają do zdrowia i mogą poruszać się o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. Leczenie haluksów może być przeprowadzone na wiele sposobów – nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.

Ważnym elementem wspierającym szybki powrót do zdrowia pacjenta po operacji haluksów jest rehabilitacja.

Cena zabiegu: sprawdź cennik

Koszt zabiegu obejmuje:
 • konsultacje z lekarzem anestezjologiem
 • wykonanie znieczulenia
 • przeprowadzenie zabiegu operacyjnego
 • wszystkie materiały użyte do przeprowadzenia zabiegu (w tym wszelkie rodzaje implantów)
 • opiekę lekarską i pielęgniarską w trakcie całego pobytu na oddziale
 • wszystkie leki i środki opatrunkowe stosowane w trakcie pobytu na oddziale
 • obuwie pooperacyjne
 • posiłki

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed

Opinie osób

po opercjach w naszym szpitalu

Opinie osób