Haluksy, czyli paluch koślawy jest to deformacja objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniom stawu śródstopno-paliczkowego palucha
- Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji
- Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia
- W ponad 70 % haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie
OBJAWY DEFORMACJI PALUCHA KOŚLAWEGO (hallux valgus, haluksy)
Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter sporadyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej. Pojawia sie ból o większym nasileniu, uczucie ciepła, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk okolicy bocznej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Obuwie na wysokim obcasie i wąskich przodach poprzez ucisk i stałe podrażnienie bolesnej okolicy nasila dolegliwości.
W zaawansowanych stadiach choroby dochodzi do poszerzenia przedniej części stopy, pojawienia się kolejnych deformacji takich jak: palce młotkowate, szponiaste, bunionette czy metatarsalgia (dolegliwości po stronie podeszwowej). Wraz z postępem deformacji może zmieniać się sposób chodzenia, a dolegliwości bólowe mogą dotyczyć także innych stawów np: stawów kolanowych, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, itd.
LECZENIE PALUCHA KOŚLAWEGO
Leczenie jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy, oczekiwań pacjenta.
Zanim lekarz zarekomenduje zabieg, często stosuje się leczenie nieoperacyjne palucha koślawego:
- dobór właściwego obuwia - powinno ono być odpowiednio szerokie, doprofilowane do wielkości i kształtu deformacji , posiadać miękką podeszwę i odpowiednią wysokość noska buta. Wszystko to ma na celu zmniejszenie nacisku na okolicę stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Jeśli deformacji palucha koślawego towarzyszą inne zniekształcenia w obrębie przodostopia np: palce młotkowate należy je uwzględnić w doborze obuwia
- stosowanie aparatów korygujących - pozwalają one złagodzić miejscowy stan zapalny. Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby
- wkładki ortopedyczne - mają zastosowanie głównie w tych przypadkach, kiedy obecności palucha koślawego towarzyszą płaskostopie, objawy metatarsalgii, koślawość stępu
- farmakoterapię - lokalne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (najczęściej w postaci maści, żelu, spray) pozwala w wielu przypadkach okresowo zmniejszyć dolegliwości związane z miejscowym stanem zapalnym
- zabiegi fizjoterapeutyczne, np: jontoforeza z zastosowaniem leku przeciwzapalnego
Operacja to często ostateczność w procesie leczenia haluksów. Dr Błażej Rusin z Halluxmed Ortopedia Klinika Jackowiak tłumaczy:
„Zanim zdecydujemy się na operację szukamy często innych rozwiązań, typu: wkładki ortopedyczne, leki, czy aparaty korygujące, aby uśmierzyć ból wywołany przez haluksy i inne schorzenia stóp. Jeśli okaże się, że te metody zawodzą, wówczas trzeba się zdecydować na operację.”
Dr Rusin dodaje także:
„Dzisiejsze nowoczesne rozwiązania operacyjne w chirurgii stopy pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dają możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu. Dzięki temu pacjent dużo szybciej wraca do zdrowia i do pracy, do swoich codziennych zajęć.”
Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjent jest dokładnie badany i są wykonywane niezbędne badania diagnostyczne. np. badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny czy pedobarografia.
Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjenci szybko wracają do zdrowia i mogą poruszać się o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. Leczenie haluksów może być przeprowadzone na wiele sposobów – nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.
Ważnym elementem wspierającym szybki powrót do zdrowia pacjenta po operacji haluksów jest rehabilitacja.
Cena zabiegu: sprawdź cennik
Koszt zabiegu obejmuje:
- konsultacje z lekarzem anestezjologiem
- wykonanie znieczulenia
- przeprowadzenie zabiegu operacyjnego
- wszystkie materiały użyte do przeprowadzenia zabiegu (w tym wszelkie rodzaje implantów)
- opiekę lekarską i pielęgniarską w trakcie całego pobytu na oddziale
- wszystkie leki i środki opatrunkowe stosowane w trakcie pobytu na oddziale
- obuwie pooperacyjne
- posiłki