Przebieg leczeniaforum

Leczenie haluksów czyli paluchów koślawych

jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy.

 

Leczenie nieoperacyjne 

 • dobór właściwego obuwia - powinno ono być odpowiednio szerokie, doprofilowane do wielkości i kształtu deformacji , posiadać miękką podeszwę i odpowiednią wysokość noska buta. Wszystko to ma na celu zmniejszenie nacisku na okolicę stawu śródstopno- paliczkowego palucha. Jeśli deformacji palucha koślawego towarzyszą inne zniekształcenia w obrębie przodostopia np: palce młotkowate należy je uwzględnić w doborze obuwia
 • stosowanie  aparatów korygujących - pozwalają one złagodzić miejscowy stan zapalny. Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby
 • wkładki ortopedyczne - mają zastosowanie głównie w tych przypadkach, kiedy obecności palucha koślawego towarzyszą płaskostopie, objawy metatarsalgii, koślawość stępu
 • farmakoterapię - lokalne stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (najczęściej w postaci maści, żelu, spray) pozwala w wielu przypadkach okresowo zmniejszyć dolegliwości związane z miejscowym stanem zapalnym.

 

 

Haluksy operacja.

W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym postępowaniem jest leczenie operacyjne.

Powstanie w ostatnich latach nowych rozwiązań operacyjnych w chirurgii stopy pozwalających uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dających możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia przyczyniło się do szerszego zainteresowania problemami chirurgii stopy zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów. Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.

Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego  pacjentka/pacjent jest dokładnie badany. Następnie przeprowadzamy z pacjentką/pacjentem rozmowę mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji (np: czy jest związana z hipermobilnością) i omawiamy sposoby proponowanego leczenia haluksów (usunąć: operacyjnego). Na koniec przedstawiamy zagrożenia związane z samym zabiegiem i możliwe powikłania.

 

Następnie należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne takie jak:

 • badanie radiologiczne jest niezmiernie ważne, by zdjęcia były wykonywane w pełnym obciążeniu
 • badanie pedobarograficzne (jest jeszcze w Polsce rzadko stosowane), które pozwala nie tylko ocenić rozkład nacisków wywieranych na podeszwową stronę stóp podczas stania i chodzenia, ale także pozwala precyzyjniej zaplanować leczenie operacyjne.

 

Dodatkowe badania diagnostyczne:

 • badanie ultrasonograficzne
 • badanie rezonansu magnetycznego

 

Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny. Stosujemy znieczulenia: podpajęczynówkowe i okołokostkowe. O wyborze znieczulenia decyduje pacjent z lekarzem anestezjologiem. Jeśli deformacja dotyczy obu stóp w naszej placówce operujemy obie stopy jednoczasowo. Obecnie stosowane  metody operacyjne takie jak: chevron, scarf, lapidus, osteotomie proxymalne i ich różne modyfikacje dają dobre i trwałe wyniki leczenia.

 

Warunkiem powodzenia jest wybór właściwej metody operacyjnej i prawidłowe jej wykonanie.

 

W naszej praktyce stosujemy  implanty:

 • biowchłanialne
 • tytanowe
 • nitynolowe (połączenie tytanu z niklem)

 

Wybór zastosowanego implantu jest uzależniony od stopnia deformacji. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne (foto). Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe, terapię energotonową i inne.

 

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Efekty operacji

Kontakt
61 666 47 37

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia