Jak zapobiegaćforum

Jak zapobiegać ?

Trudno jest zapobiegać chorobie, która zazwyczaj ma charakter postępujący. Haluksy powstają przez dłuższy okres czasu.

Przed pojawianiem się deformacji w trosce o ogólny prawidłowy rozwój stóp należy używać wygodnego i właściwego rozmiaru obuwia (dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych). Zredukowanie wysokości obcasów jest  bardzo pożądane. Ma  to szczególnie znaczenie w przypadku  rodzinnego występowania paluchów koślawych. W okresie dzieciństwa szczególnie istotna jest dbałość w zapobieganiu i leczeniu płaskostopia. W przypadku stwierdzenia przykurczu ścięgna Achillesa i mięśnia brzuchatego łydki niezbędne są ćwiczenia korekcyjne.

 

Stosowanie  aparatów korygujących celem nie dopuszczenia do powstania deformacji nie ma żadnego uzasadnienia.

  • W przypadku istniejącej już deformacji aparaty korekcyjne pozwalają  złagodzić miejscowy stan zapalny.
  • Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby.

 

Wkładki ortopedyczne mają zastosowanie jako leczenie wspomagające stosowane np: w leczeniu płaskostopia, koślawości stępu. W przypadku kiedy deformacja już istnieje, wkładki ortopedyczne mają zastosowanie w łagodzeniu objawów metatarsalgii (dolegliwości bólowe zlokalizowane po podeszwowej stronie stopy, najczęściej na wysokości II, III stawu śródstopno-paliczkowego). Wcześnie przeprowadzone leczenie haluksów (usunąć: operacyjne) może zapobiec dalszemu pogłębianiu się deformacji. Ma to szczególne znaczenie u młodych pacjentów, u których stwierdza się objawy hipermobilności pierwszej kości śródstopia. W takich przypadkach deformacja często już we wczesnym okresie przybiera bardzo duże rozmiary, a z upływem czasu ulega znacznemu pogorszeniu. Zastosowanie właściwego leczenia operacyjnego pozwala nie tylko uchronić przed dalszym postępem choroby, ale zapobiega także rozwojowi innych zmian w obrębie stopy np.: zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego palucha, matatarsalgii.

 

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Kontakt
61 666 47 37

Efekty operacji

Kontakt
61 666 47 37

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia