FAQforum

1. Jakie są metody leczenia halluksa?

Leczenie paluchów koślawych jest uzależnione od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha, wieku chorego, współistnienia innych zmian w obrębie chorej stopy. Leczenie nieoperacyjne obejmuje dobór właściwego obuwia, stosowanie aparatów korygujących, noszenie wkładek ortopedycznych oraz leków. Należy pamiętać, że w przypadku dużych zmian oraz bólu, jedynie operacja może pomóc.


2. Jak wygląda operacja usuwania halluksa?

Powstanie w ostatnich latach nowych rozwiązań operacyjnych w chirurgii stopy pozwalających uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dających możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia przyczyniło się do szerszego zainteresowania problemami chirurgii stopy zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów. Nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w każdym przypadku leczenia palucha koślawego. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjentka/pacjent jest dokładnie badany. Następnie przeprowadzamy z pacjentką/pacjentem rozmowę mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji i omawiamy sposoby proponowanego leczenia operacyjnego.
Obejrzyj animację operacji: http://www.halluxmed.pl/galeria/metody-operacji


3. Czy po operacji halluks może „odrosnąć”?

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że halluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy (częsta obawa pacjentów). Przypadki odrastających halluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.


4. Jak długo trwa okres rekonwalescencji po operacji?

Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne. Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne, masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.


5. Czy do zabiegu w Halluxmed Klinika Jackowiak używa się drutów?

W naszej praktyce nie używamy drutów. Używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.


6. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny. Stosujemy znieczulenia: podpajęczynówkowe i okołokostkowe. O wyborze znieczulenia decyduje pacjent z lekarzem anestezjologiem. Jeśli deformacja dotyczy obu stóp w naszej placówce operujemy obie stopy jednoczasowo. Obecnie stosowane metody operacyjne takie jak: chevron, scarf, lapidus, osteotomie proxymalne i ich różne modyfikacje dają dobre i trwałe wyniki leczenia.


7. Czy halluksy są dziedziczne?

Tak, w większości przypadków halluksy są dziedziczne. Nie oznacza to jednak, że jeśli Twoja mama lub babcia mają halluksa, Ty też będziesz mieć. W takim przypadku warto jednak ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie, które mogą potęgować powstawanie zmian w obrębie stopy.


8. Czy mężczyźni też mogą mieć halluksy?

90% przypadków halluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy.


9. Czym jest terapia GPS?

GPS (Gravitational Platelet Separation System - grawitacyjny system separacji osocza bogatopłytkowego PRP), to terapia czynnikami wzrostu, znajdującymi się w płytkach krwi pacjenta. Dzięki zastosowaniu systemu GPS możemy z pobranej krwi wytworzyć osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet-Rich Plasma) zawierające czynniki wzrostu. Po aktywacji terapii komórkowej, rozpoczyna się stymulacja komórek macierzystych co powoduje przyspieszoną regenerację i rewitalizację wybranego miejsca w organizmie np. przebudowę kości, odbudowę skóry itd. Działanie osocza bogatopłytkowego PRP (Platelet-Rich Plasma) jest znane i z powodzeniem wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny od ponad 30 lat. Wśród nich najbardziej w ortopedii – w leczeniu skomplikowanych złamań i urazów kości, stawów i ścięgien, w chirurgii – w leczeniu ciężkich ran i oparzeń skóry i tkanek miękkich oraz w wielu innych dziedzinach medycznych.


10. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji?

Operacja halluksów jest bezpiecznym zabiegiem o niewielkim zakresie w porównaniu z innymi zabiegami ortopedycznymi takimi jak endoprotezoplastka stawów. Stąd też istnieje stosunkowo niedużo przeciwwskazań do operacji. Wśród nich wyróżniamy: miejscowe zakażenie skóry, w tym owrzodzenia żylne, ropnie; przewlekłe choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych, np. miażdżyca zarostowa naczyń konczyń dolnych, choroba Beurgera, objawowa zakrzepica żylna. Przeciwwskazaniami do operacji są również choroby przewlekłe, które uniemożliwiają znieczulenie pacjenta do operacji, np. skazy krwotoczne, nasilona niewydolność serca.


11. RZS a operacja halluksa?

Reumatoidalne Zapalenie Stawów jest chorobą ogólnoustrojową i dotyczącą wszystkich stawów, w tym najczęściej drobnych stawów rąk i stóp.. Leczenie zachowawcze często bywa nieskuteczne. Dochodzi do koślawego ustawienia palucha - czyli wystąpienia popularnego halluksa - oraz do zniekształceń pozostałych palców stopy, które przybierają kształt " szponiasty" lub "młoteczkowaty". Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Z powodu komponenty zapalnej halluksy występujące w RZS różnią się kształtem oraz nasileniem zmian. Jest to powodem zastosowania nieco innych technik operacji, które jednak ciągle pozostają bezpieczne, mało obciążające dla pacjenta i pozwalające na szybkie obciążanie stopy. Pacjent przygotowujący się do zabiegu nie musi rezygnować z leków, które pobierał z powodu RZS, a przed zabiegiem przeprowadzona jest rozmowa z pacjentem i na podstawie obrazu deformacji palców oraz przebiegu i leczenia RZS dobierana jest odpowiednia technika operacyjna oraz modyfikacja leczenia choroby zapalnej, jeśli jest taka potrzeba.

 

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Efekty operacji

Kontakt
61 666 47 37

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia