Fakty i mityforum

Czy to prawda, że haluksy odrastają po operacji?

Wokół haluksów narosło wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać.

 

Mit: Haluksy odrastają

Fakt:

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy, czego często obawiają się pacjenci. Przypadki odrastających haluksów wynikają z nieprawidłowo wykonanych operacji.


Mit: Po operacji okres rekonwalescencji jest bardzo długi

Fakt:

Dzięki temu, że po operacji nie stosujemy gipsu, pacjent może chodzić już na drugi dzień po zabiegu. W leczeniu  pooperacyjnym stosujemy specjalne obuwie pooperacyjne (foto). Chodzenie w nich rozpoczyna się od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tyg. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże limfatyczne,masaże wirowe, terapię energotonową i inne. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach ( w standardowym przypadku ) można wrócić do pracy.


Mit: Do zabiegu używa się drutów, a po nim gipsu

Fakt:

W starych metodach operowania rzeczywiście używano drutów. W naszej praktyce używamy nowoczesnych i bezpiecznych dla zdrowia implantów: tytanowych, biowchłanialnych oraz nitylonowych.


Mit: Zabieg i rekonwalescencja są bolesne

Fakt:

Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się znieczulenie . Wybór znieczulenia pacjent konsultuje z lekarzem anestezjologiem, który będzie wykonywał znieczulenie. A zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po operacji pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, jednak szybko złagodzą je środki przeciwbólowe.


Mit: Haluksy można wyleczyć maściami i wkładkami ortopedycznymi

Fakt:

Nieoperacyjne metody leczenia, takie jak kremy, jodyna czy wkładki ortopedyczne mogą pomóc w złagodzeniu bólu, jednak nie zlikwidują dolegliwości. Całkowite wyleczenie palucha koślawego można osiągnąć tylko poprzez zabieg operacyjny.


Mit: Haluksy powstają tylko jeśli są dziedziczone genetycznie

Fakt:

Haluksy są często dziedziczne i to aż w 60 – 88% przypadków, na co nie mamy wpływu. Jednak nie jest to jedyny czynnik prowadzący do powstania tej deformacji. Ogromny wpływ ma nieprawidłowe obuwie, zwłaszcza częste noszenie butów na wysokim obcasie – to wróg numer jeden naszych stóp. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.


Mit: Mężczyźni nie mają haluksów

Fakt:

To prawda, że 90% haluksów dotyczy kobiet, jednak występują one również u mężczyzn. Niestety to oni zazwyczaj bagatelizują dolegliwości związane z tą chorobą. U mężczyzn, czynnikami mającymi wpływ na powstanie deformacji, oprócz dziedziczenia, mogą być urazy.

 

 

Jeśli nadal wahasz się czy warto robić operację, sprawdź wypowiedzi osób, które już ją przeszły


Efekty operacji

Kontakt
61 666 47 37

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia