Skręcenie kostkiCo to jest skręcenie kostki?

To uraz, który powstaje gdy staw skokowy poddany zostaje skręceniu i wygięciu w nienaturalny sposób poza swoją naturalną pozycję. Powoduje to nadmierne rozciągnięcie mocnych pasm tkanki, zwanych więzadłami, które odpowiedzialne są za łączenie kości  oraz utrzymanie stawu we właściwych „ramach”.


Skręcenie kostki to najczęstszy uraz narządu ruchu.

Kiedy wiem, że skręciłem kostkę?

Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi kiedy stopa „skręci” się do wewnątrz (podeszwa stopy patrzy do środka) np. gdy noga ześlizgnie się na nierówności lub podczas uprawiania sportu nagle zmieniamy kierunek biegu lub wykonujemy zwrot jak ma to miejsce podczas gry w tenisa i piłkę nożną.

Odczuwalny jest wtedy silny ból, uczucie „trzaśnięcia’ okolicy kostki, z czasami wręcz słyszalnym dźwiękiem. Pojawia się obrzęk, trudności w poruszaniu stopą oraz ból podczas obciążania stopy. Wspomniane dolegliwości różnią się w zależności od ciężkości, czyli stopnia samego skręcenia.


Jak mam postępować?


       
1 Krok - odpoczynek
Unikanie aktywności które wyzwalają ból
   
2 Krok - lód
Schładzanie kostek i okolic bolesnych.

       
3 Krok - ucisk
Stosowanie opasek elastycznych na okolicę obrzęknietą.
   
4 Krok - uniesienie kończyny
Uniesienie kończyny ponad poziomem serca.

 


Kiedy udać się do lekarza?


Skręcenie kostki przy zastosowaniu wyżej pokazanych zaleceń (krok 1 - 4) w większości przypadków goi się w przeciągu 2-3 tygodni.

Najważniejsze jest zastosowanie wszystkich 4 kroków jednocześnie przez okres kilku godzin. Należy kontrolować stan skóry aby nie doprowadzić do powstania odmrożeń.

Pomimo zastosowanego leczenia mogą wystąpić powikłania w postaci uszkodzenie chrząstki, złamania kostki i kości śródstopia lub trwała niestabilnościa stawu skokowego. Dlatego konsultacja Ortopedyczna powinna być obowiązkowa po każdym takim urazie, a w szczególności wtedy gdy wydarzy się to po raz pierwszy. W cięższych przypadkach może być potrzebna orteza usztywniająca, odciążenie chorej kończyny przy zastosowaniu kul łokciowych lub wcześnie rozpoczęta  praca fizjoterapeutyczna.  W naszej placówce z pomocą przy rozpoznaniu ciężkości urazu przychodzi szybka, precyzyjna i mało inwazyjna technika tomografii komputerowej PEDCAT, która zapewnia pełną diagnozę skręcenia bez ryzyka pominięcia poważniejszych uszkodzeń.

 

Jakie mogą być powikłania?

Powikłania po skręceniu kostki mogą sięgać nawet 40%. Wśród nich należy wymienić:

 

Leczenie operacyjne jest konieczne w przypadku wystąpienia powikłań.

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia