Schorzenia stopy

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia haluksów, palców sztywnych i palców młotkowatych. Leczenie haluksów to nasza specjalność. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. Zabieg osteotomii, czyli operacja haluksów, polega na nacięciu kości w celu poprawienia mechaniki sąsiadującego stawu oraz przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha. Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie skutkują brakiem gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Schorzenia stawu skokowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu skokowego. Leczymy uszkodzone więzadła, chrząstkę stawową, martwicę chrzęstno-kostne a także stany wynikające z chorób przewlekłych układowych takich jak reumatiodalne zapalenia stawów.  Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej. 

więcej

Schorzenia stawu kolanowego

W Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy znajdziecie Państwo kompleksową diagnostykę i nowoczesne metody leczenia schorzeń stawu kolanowego. Leczymy uszkodzone więzadła, uszkodzone łąkotki, martwice chrzęstno-kostne a także zwichnięcia rzepki. Dzięki bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i wysokiej klasy sprzętowi szybko powrócicie Państwo do pełnej sprawności i aktywności zawodowej.  Współczesne techniki chirurgiczne w tej dziedzinie nie wymagają zakładania gipsu, a pacjent może chodzić już w kilka godzin po zabiegu.

więcej

Artroskopie stawów

Termin artroskopia pochodzi od greckich słów: „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu” To rodzaj zabiegu chirurgicznego dzięki któremu chirurg ortopeda ma możliwość zajrzenia do wnętrza stawu i dokonania diagnozy patologii i jej wyleczenia. Procedura artroskopii polega na wprowadzeniu do stawu poprzez niewielkie nacięcia skórne narzędzi o przekroju długopisu. 

więcej

Skręcenie stawu kolanowego to jeden z najczęstszych urazów narządu ruchu. W trakcie skręcenia kolana może dojść do uszkodzenia ważnych struktur stawu takich jak: łąkotki, chrząstka stawowa czy więzadła. Artroskopia stawu kolanowego jest podstawową metodą leczenia operacyjnego uszkodzeń kolana . Polega na wziernikowaniu kolana przez niewielkie nacięcia skóry (ok. 4-5 mm) nazywane portami artroskopowymi. Przez porty wprowadza się do stawu mikrokamerę oraz zminiaturyzowane narzędzia. Pozwala to na wyleczenie większości uszkodzeń oraz skrócenie pobytu w szpitalu i przyspieszenie powrotu do sprawności w porównaniu z technikami tradycyjnymi – tzw. „na otwarto”.

Artroskopia - „arthro” – staw i „skopein” – oglądać. Dosłownie oznacza więc: „zajrzeć do stawu”
Do zabiegu używa się kamery z precyzyjną optyką umożliwiającą powiększenie struktur stawu.

Co to jest artroskopia?

Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjna technika zabiegowa . Polega na wziernikowaniu wnętrza stawu przy pomocy mikrokamery średnicy ok. 4-5 mm. Na skórze kolana wykonuje się kilka (zazwyczaj 2-3) niewielkie nacięcia długości ok. 5-7 mm przez, które wprowadza się do stawu artroskop, czyli mikrokamerę oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne.

Do czego służy artroskopia?

Artroskopia może być zabiegiem zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym. Artroskopia diagnostyczna – dzięki dużemu powiększeniu oraz wysokiej jakości obrazu (jakość HD) artroskopia pozawala na dokładne uwidocznienie wszystkich elementów stawu. Jest to szczególnie przydatne w przypadkach, w których badanie kliniczne, a także badania obrazowe takie jak USG i rezonans magnetyczny, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę dolegliwości pacjenta. Artroskopia lecznicza – możliwe jest leczenie wielu uszkodzeń wynikających z urazów kolana, a także chorób przewlekłych z zastosowanie technik artroskopowych.

Jakie ma zastosowanie artroskopia?

Uszkodzenia pourazowe:

  • uszkodzenie łąkotek
  • uszkodzenie więzadeł w tym więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
  • uszkodzenia chrząstki stawowej
  • nawykowe zwichnięcie rzepki
  • pourazowe ciała wolne w kolanie

Choroby przewlekłe:

  • przerosty błony maziowej w przebiegu chorób zapalnych i reumatycznych
  • wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej kolana

Co można zrobić w czasie artroskopii?

  • zszyć pękniętą łąkotkę lub oszczędnie usunąć uszkodzony jej fragment w przypadku uszkodzenia niekwalifikującego się do naprawy
  • zrekonstruować więzadło krzyżowe przednie(ACL) lub więzadło krzyżowe tylne (PCL)
  • wykonać naprawę uszkodzeń chrząstki stawowej (mikrozłamania, pokrycie ubytku membraną, podanie komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego itd.)
  • usunąć przerośniętą błonę maziową
  • usunąć ciało wolne z kolana

Jak wygląda postępowanie po artroskopii?

Po artroskopii diagnostycznej oraz większości artroskopii leczniczych możliwe jest opuszczenie szpitala w ciągu pierwszej doby po zabiegu. Niektóre procedury, takie jak rekonstrukcje więzadeł oraz rozległe usunięcie przerośniętej błony maziowej wymagają pozostania w szpitalu przez dwie doby. Postępowanie po artroskopii kolana jest uzależnione od rozległości zabiegu. Po artroskopii diagnostycznej pacjent porusza się o kulach łokciowych przez kilka dni. Nie jest wymagane unieruchomienie operowanej kończyny. Po artroskopii leczniczej w zależności od wykonanej procedury pacjent przez kilka tygodni (zazwyczaj 2-4) porusza się o kulach łokciowych. Czasami wymagane jest unieruchomienie w ortezie stawu kolanowego, czyli specjalnym aparacie pozwalającym na sprawne poruszanie się chorego, jednocześnie zabezpieczającym operowane kolano. Po artroskopiach leczniczych, każdy pacjent poddawany jest rehabilitacji zgodnie z indywidualnie dobranym programem usprawniania.

Artroskopia vs techniki otwarte

Zaletami artroskopii w porównaniu z operacjami przeprowadzanymi „na otwarto” są:

  • znacznie mniejsze dolegliwości bólowe
  • znacznie mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych
  • szybszy czas powrotu do pełnej sprawności
  • doskonały efekt kosmetyczny (niewielkie, niemalże niewidoczne blizny)

Wypełnij interaktywną ankietę
i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz

Natychmiastowa diagnoza

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Technika Operacyjna MIS MICA

Obejrzyj animację jak przebiega operacja techniką MICA

Film Skręcenie kostki

Dr Błażej Rusin opowiada o szczegółach urazu skręcenia kostki.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów

Opinie osób

po operacjach haluksów w naszym szpitalu

Haluksy - opinie osób po operacji