Do końca promocji pozostało:
00
00
00
Zapisz się na konsultację a otrzymasz 20% zniżki na operację, którą będzie można zrealizować do 31 lipca 2016.
*Promocja tylko dla zarejestrowanych użytkowników strony www.Halluxmed.pl

Paluch sztywny (hallux rigidus).

Jest chorobą dotyczącą stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Głównymi objawami są ból i ograniczenie ruchu w/w stawu, szczególnie zgięcia grzbietowego (do góry). W przeciwieństwie do palucha koślawego boczne odchylenie palucha i przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia jest niewielkiego stopnia lub nie występuje. Na górnej powierzchni w/w stawu tworzą się wyrośla kostne (osteofity) ograniczające zgięcie grzbietowe, a powierzchnie stawowe stawu śródstopno-paliczkowego ulegają procesowi zwyrodnienia. Ponieważ choroba ma charakter najczęściej postępujący, może to prowadzić do całkowitego zniszczenia stawu. Poza bólem i ograniczeniem ruchomości palucha wystepują: poszerzenie i zniekształcenie obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha, okresowe zaczerwienienie i zwiększone ucieplenie okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Uważa się, że problem palucha sztywnego może dotyczyć ok. 2 % populacji pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. Po paluchu koślawym jest drugim co do częstości występowania schorzeniem stawu śródstopno- paliczkowego palucha.

 

Najczęstszymi przyczynami powstawania palucha sztywnego są:

  • pojedynczy duży uraz, w wyniku którego dochodzi do różnego stopnia uszkodzenia powierzchni tworzących staw śródstopno- paliczkowy palucha
  • powtarzające się mikrourazy
  • nadmierne uniesienie pierwszej kości środstopia w stosunku do pozostałych (przez wielu autorów przyczyna uznawana jest za dyskusyjną)
  • nadmierna długość palucha
  • choroby reumatyczne
  • choroba Charcota
  • dna moczanowa
  • jałowa martwica głowy pierwszej kości śródstopia
  • przedłużone unieruchomienie stawu np: opatrunkiem gipsowym
  • kształt głowy pierwszej kości śródstopia (spłaszczona o kształcie zbliżonym do kwadratu).


Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby.
W początkowych stadiach choroby możliwe jest uzyskanie poprawy poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, doboru właściwych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie (od strony podeszwowej) podeszwą buta ograniczającą zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno- paliczkowym palucha.

W zmianach o większym nasileniu stosuje się różne warianty leczenia operacyjnego.
Od stosunkowo prostych zabiegów takich jak cheliectomia (usunięcie wyrośli kostnych na grzbietowej powierzchni stawu śródstopno-podeszwowego) poprawiających zakres ruchu i zmniejszającym dolegliwości bólowe stosowanych w zmianach małego i średniego stopnia do artrodezy (usztywnienia) stawu śródstopno- paliczkowego palucha uważanej za tzw "złoty standard" i stosowanej w zmianach o największym nasileniu.

W ostatnich latach stosuje się również endoprotezy stawów śródstopno-paliczkowych palucha. Niestety odsetek powikłań dochodzi do 30%, co każe podchodzić z dużą rezerwą do tego typu rozwiązania.


Wirtualna podróż


video
Zobacz klinikę wirtualnie.


Więcej  

Pobierz ulotkę


Wszystko co musisz widzieć o haluksach.

Więcej  

Skontaktuj się z namiHalluxmed Klinika Jackowiak, Poznań
ul.Rynkowa 63
62-081 Przeźmierowo

T: 61 666 47 37
M: 509 064 748
Medikar, Warszawa
ul. Sielecka 22
00-738 Warszawa

T: 61 666 47 37
M: 509 064 748
Rejestracja:
500 642 106,
61 666 47 37,
509 064 748,
512 023 138
info@halluxmed.pl
fax: 61 6662965

Copyright 2014. Halluxmed Klinika Jackowiak.