Żylaki są jedną z najbardziej powszechnych chorób. Występują one niezwykle często – szacuje się, że blisko 60% dorosłych osób w Polsce cierpi z powodu zmian żylnych nóg. Główną przyczyną żylaków jest niedomykanie się zastawek żylnych, co powoduje zaburzony odpływ krwi, która cofa się i gromadzi w żyłach. Żyły ulegają rozciąganiu, stają się wypukłe, bolesne.
Żylaki są najbardziej widoczne w pozycji stojącej. Ich najczęstsza lokalizacja to wewnętrzna część łydek lub ud a także miejsca z tyłu pod kolanami. Często mają postać wypukłych nabrzmiałych żył o intensywnym fioletowym lub ciemnoniebieskim kolorze. Żylaki nie są jedynie problemem kosmetycznym – nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Im więcej odpowiedzi „tak” na powyższe pytania, tym większe ryzyko wystąpienia żylaków.
Podstawą leczenia żylaków kończyn dolnych jest przede wszystkim właściwe rozpoznanie choroby oraz jej zaawansowania a następnie indywidualnie dostosowany przez lekarza z Klinik Angiodiabetica - jak najmniej inwazyjny sposób leczenia.
Jedną z nowoczesnych i bardzo skutecznych metod leczenia żylaków, wykorzystywaną przez lekarzy z Kliniki Angiodiabetica jest metoda ClariVein®.
Jest to nowa, małoinwazyjna metoda, którą można leczyć żylaki „oszczędnym” sposobem, czyli bez ingerencji chirurgicznej w postaci wyrywania lub „palenia“ cewnikiem przesyłającym fale radiowe wysokiej częstotliwości (metoda RF), laserem, bez uszkodzeń, które się z nimi czasami się wiążą.
Pod kontrolą ultrasonografu wprowadza się cienką kaniulę, poprzez którą w leczonej żyle zostanie umieszczony cienki cewnik ClariVein®.
Cewnik ClariVein® został opracowany specjalnie do małoinwazyjnego leczenia żył kończyn dolnych – żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa, ale również połączeń żylnych (perforatorów) i innych chorych żył.
Za pomocą bardzo szybko obracającego się przewodu o wygiętej końcówce, który krąży po wewnętrznej ścianie żyły, dochodzi do jej zwężenia. W tym samym czasie wstrzykuje się roztwór stosowany w skleroterapii. Bardzo szybko obracająca się końcówka prowadzi do pobudzenia roztworu, a w ten sposób do jego równomiernego kontaktu z całą wewnętrzną ścianą żyły i jej sklerotyzacji (zamknięcia) na całej długości.
Obecnie inne często stosowane procedury leczenia żylaków, mają wiele wad, takich jak np. konieczność rozległego znieczulenia miejscowego, ból po zabiegu, obrzęki, zasinienia, uszkodzenie nerwów, tkanki podskórnej i skóry. Niebezpieczeństwo uszkodzenia nerwów obwodowych, dużych tętnic i żył, skóry, tkanki podskórnej i bólu w wyniku ciepła, jak ma to miejsce w przypadku lasera lub cewnika przesyłającego fale radiowe wysokiej częstotliwości (metoda RF), jest wykluczone. Metoda Clarivein jest prawie całkowicie pozbawiona wyżej wymienionych powikłań.
Korzyści dla Pacjenta z zabiegu ClariVein®
Zabieg zajmie około 20min, w Klinice spędzisz nie wiele więcej.
Jakie znieczulenie jest wymagane?
Metodę ClariVein® przeprowadza się bez rozległego znieczulenia, znieczula się jedynie miejsce nakłucia.
Czy metoda ClariVein® jest bolesna?
Pacjenci informują, że bólu nie odczuwali wcale, lub był on minimalny (ukłucie).
Czy istnieją skutki uboczne?
W bardzo rzadkich przypadkach po zabiegu może dochodzić do uczucia ciągnięcia wzdłuż zwężonej żyły na udzie.
Kto wykonuje zabieg?
Chirurg naczyniowy i angiolog.
Czy istnieją już długoterminowe wyniki?
Metoda ClariVein® jest od kilku lat stosowana z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.
Jak szybko po zabiegu będę znów w pełni sprawny?
Do czynności codziennych można wrócić natychmiast, można również znów uprawiać sport.
Na co muszę zwracać uwagę po zabiegu?
W następstwie leczenia należy regularnie spacerować. W dniu zabiegu zalecamy noszenie pończoch uciskowych. W kolejnych siedmiu-dwudziestu dniach po zabiegu powinno się nosić pończochy uciskowe w ciągu dnia.
Doświadczeni chirurdzy naczyniowi z Kliniki Angiodiabetica – dr Michał Staniśić i dr Adam Węgrzynowski, po uprzedniej konsultacji, przeprowadzą dla Państwa zabieg usuwania żylaków metodą Clarivein w komfortowych warunkach kliniki Halluxmed Klinika Jackowiak.