Leczenie haluksówforum

Haluksy - metody operacji


Zanim zdecydujemy się na operację szukamy często innych rozwiązań, typu:
wkładki ortopedyczne, leki, czy aparaty korygujące, aby uśmierzyć ból wywołany przez haluksy i inne schorzenia stóp. Jeśli okaże się, że te metody zawodzą, wówczas trzeba się zdecydować na operację.

Dzisiejsze nowoczesne rozwiązania operacyjne w chirurgii stopy pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego i jednocześnie dają możliwość wczesnego rozpoczęcia chodzenia po zabiegu. Dzięki temu pacjent dużo szybciej wraca do zdrowia i do pracy, do swoich codziennych zajęć.

Leczenie haluksów


Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjent jest dokładnie badany i są wykonywane niezbędne badania diagnostyczne. np. badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny czy pedobarografia.

To ostatnie nowoczesne badanie wykonujemy w Halluxmed Klinika Jackowiak. Pedobaragofia umożliwia precyzyjne zaplanowanie leczenia operacyjnego i pooperacyjnego. Jest to komputerowe badanie stóp, które pozwala zmierzyć nacisk na każdy centymetr kwadratowy stopy, podczas stania lub chodzenia Następnie przeprowadzamy rozmowę z pacjentem mającą na celu wyjaśnienie charakteru deformacji i omawiamy sposoby proponowanego leczenia operacyjnego.

Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjenci szybko wracają do zdrowia i mogą poruszać się o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. Leczenie haluksów może być przeprowadzone na wiele sposobów – nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować. Jest to związane z różnymi przyczynami powstawania deformacji.

Obecnie stosowane metody, takie jak osteotomia chevron,  osteotomia scarf , operacja wg Lapidusa i ich różne modyfikacje dają dobre i trwałe wyniki leczenia. Warunkiem powodzenia leczenia haluksów w trybie operacji jest wybór właściwej metody i prawidłowe jej wykonanie. Wymienione rodzaje zabiegów mają różne wskazania. W przypadku deformacji małego i średniego stopnia najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie techniki operacyjnej chevron i scarf. W przypadku dużych deformacji wybiera się metodę scarf lub jej modyfikacje. Jeśli deformacja współistnieje z tzw. hypermobilnością pierwszego promienia lub jeśli uprzednio zastosowane leczenie operacyjne nie przyniosło spodziewanego rezultatu, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie operacji wg Lapidusa czyli  artrodezy (operacyjnego usztywnienia) stawu klinowo- śródstopnego pierwszego.  

Rehabilitacja po operacji haluksów


Ważnym elementem wspierającym szybki powrót do zdrowia pacjenta po operacji haluksów jest rehabilitacja. Aby była skuteczna powinna opierać się o następujące założenia:

  • należy ocenić stan pacjenta
  • należy przygotować indywidualne zalecenia i procesie leczenia haluksów
  • należy dostosować terapię do wskazań lekarskich.


Indywidualne ćwiczenia z pacjentem mają na celu:

  • poprawę zakresu ruchu w stawach operowanej kończyny dolnej
  • poprawę czucia głębokiego
  • pracę nad poprawą koordynacji nerwowo- mięśniowej
  • zmniejszenie obrzęku ( praca na tkankach miękkich, masaż limfatyczny, kinesiotaping ).
  • korekcję chodu oraz nieprawidłowych nawyków ruchowych


Zmniejszeniu obrzęku oraz poprawie trofiki tkanek służą także zabiegi z fizykoterapii ( krioterapia , kąpiel wirowa ).

Czy haluksy „odrastają” ?


Zastanawiasz się nad operacją haluksów, ale boisz się, czy po zabiegu haluksy „nie odrosną”? Przeczytaj nasze porady. Leczenie haluksów to nasza specjalizacja.

Haluksy to coraz powszechniejszy problem. Haluks, czyli paluch koślawy, to deformacja, która dotyka wielu osób, w różnym wieku. Powoduje ból i problemy z chodzeniem, a nieleczona choroba tylko postępuje. Poza stanem zapalnym, dochodzi do poszerzenia przodostopia i często pojawiają się dodatkowe zmiany w obrębie stopy, np.: palce młotkowate, szponiaste, bunionette, dolegliwości po stronie podeszowej stóp (metatarsalgia). Jeśli zauważymy, że paluch nie jest położony w prostej osi względem stopy, należy zgłosić się do lekarza ortopedy.

Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Decyduje się na nią coraz więcej chorych, jednak towarzyszą im obawy. Czy haluksy na pewno „nie odrosną” ? Nikt nie chce poddać się zabiegowi, który za kilka lat trzeba będzie powtarzać.

  • Prawidłowo wykonana operacja, z użyciem implantów, a nie, jak to miało miejsce w starych metodach - drutów, gwarantuje, że haluksy „nie odrosną” – mówi dr Błażej Rusin z Halluxmed Klinika Jackowiak . Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjent już na drugi dzień może chodzić o własnych siłach w specjalnym obuwiu pooperacyjnym. Czas rekonwalescencji skraca się do minimum i już po 2-3 tygodniach można wrócić do pracy i codziennych zajęć.


W medycynie każdy przypadek jest indywidualny i trudno dawać „gwarancję”. Dotychczas przeprowadziliśmy ponad 7 tysięcy operacji stóp, odsetek powikłań, jaki obserwowaliśmy, jest znikomy. W tych rzadkich przypadkach oferujemy pacjentom niezbędną opiekę aż do uzyskania oczekiwanych efektów – dodaje dr Rusin z Halluxmed Klinika Jackowiak.

Prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem właściwej metody operacyjnej i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, a ruch w stawie palucha będzie prawidłowy. Jeśli dokuczają Ci haluksy i przysparzają ci one coraz więcej bólu i problemów z chodzeniem i doborem obuwia, umów się na wizytę u ortopedy już teraz i zadbaj o swoje stopy i komfort życia.

 

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź, na jakie schorzenie stopy cierpisz.


Efekty operacji

Kontakt
61 666 47 37

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia