61 666 47 37  

Wywiad z Radosławem Fiedlerem, organizatorem wyprawy śladami Arkadego Fiedlera.Skąd pomysł na taką wyprawę?
Pomysł się zrodził po zakupie UAZ-a, którego nazwaliśmy UAZęgą. Naszym celem podróży była Ukraina. Nazwaliśmy tę wyprawę Śladami Arkadego Fiedlera – dotarliśmy do miejsc związanych z pierwszą jego wyprawą, a właściwie spływu Dniestrem. Przygody zostały spisane przez Arkadego Fiedlera w książce „Przez wiry i porohy Dniestru”. Oczywiście to nie tylko dotarcie do miejsc, które dziadek Arkady widział w 1924 r., ale także przyjrzeliśmy się współczesnej Ukrainie, która przeżywa bardzo trudny okres związany z konfliktem na wschodzie, ale poważnym kryzysem gospodarczym. UAZ-ęga miała miejsce w dniach od 7 do 20 września 2015 r. Odwiedziliśmy Sambor, Halicz, Stryj, Drohobycz, Iwano-Frankowsk, Jazłowiec, Buczacz i Kamieniec Podolski no i oczywiście przede wszystkim malowniczy Dniestr. Czym zasłynął Arkady Fiedler? Mój dziadek Arkady Fiedler był podróżnikiem i literatem. Opublikował 32 książki. Najbardziej znane to: „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Kanada pachnąca żywicą”  czy „Dywizjon 303”. Od 1974 r. funkcjonuje muzeum pracownia literacka im Arkadego Fiedlera, które przybliża nie tylko postać i twórcę tej placówki, ale także różne egzotyczne cywilizacje w „Ogrodzie Kultur i Tolerancji”.

Czym zasłynął Arkady Fiedler?
Mój dziadek Arkady Fiedler był podróżnikiem i literatem. Opublikował 32 książki. Najbardziej znane to: „Ryby śpiewają w Ukajali”, „Kanada pachnąca żywicą”  czy „Dywizjon 303”. Od 1974 r. funkcjonuje muzeum pracownia literacka im Arkadego Fiedlera, które przybliża nie tylko postać i twórcę tej placówki, ale także różne egzotyczne cywilizacje w „Ogrodzie Kultur i Tolerancji”.


Co można zobaczyć w Muzeum w Puszczykowie?
Muzeum przyciąga rocznie około 20 tysięcy zwiedzających. Organizujemy jako Fundacja Fiedlerów weekendy z podróżnikami i warsztaty pt. „Orinoko nad Wartą”. Przez tę imprezę przewija się około tysiąca ludzi. Muzeum składa się z kilku obiektów: Muzeum-Pracowni, Tajemniczego Świata Indian, Galerii, Ogrodu Kultur i Tolerancji wraz z parkiem rzeźb, Piramidy oraz Santa-Marii.
Więcej zdjęć i informacji o muzeum można znaleźć na stronie internetowej www.fiedler.pl .


Jak współpraca z Halluxmed  pomogła w realizacji wyprawy?
Wsparcie kliniki Halluxmed Zbigniewa Jackowiaka umożliwiła bardzo gruntowny remont 41-letniego UAZ-a. Pokonaliśmy nim blisko 3 tysiące kilometrów i nie zawiódł nas. Gdyby nie było wsparcia Halluxmedu,  prawdopodobnie wyprawa opóźniłaby się z powodu kiepskiego stanu technicznego pojazdu. Cieszymy się, że udało się dzięki klinice zrealizować nasze plany. Efektem wyprawy będzie nie tylko film, ale także  wystawa zdjęć – planowana na wiosnę 2016 r.


Jakie są plany projektu na przyszłość?
UAZęga to projekt podróżniczy. Dlaczego chcemy podróżować starym pojazdem? Bo jedzie wolno, a w podróży ważne jest chłonięcie miejsc, a nie pęd, by jak najwięcej zaliczyć miejsc. Samochód ten, jak zauważyliśmy, wzbudza pozytywne reakcje i zaciekawienie ludzi  spotkanych w czasie podróży oraz wreszcie rzecz nie bez znaczenia – konstrukcja UAZ-a jest na tyle prosta, że można go naprawić w każdym warsztacie, a prostsze naprawy nawet zrobić samemu.  Celem kolejnej wyprawy jest Iran, chcemy tam dotrzeć przez Bałkany i Turcję. Planujemy odbyć tę wyprawę od września do końca października 2016 r.  


zobacz również:
Arkady Fiedler

Arkady Adam Fiedler (ur. 28 listopada 1894 w Poznaniu, zm. 7 marca 1985 w Puszczykowie) – polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego, członek Rady Krajowej PRON w 1983 roku

Był synem Antoniego Fiedlera, poznańskiego poligrafa i wydawcy. On to właśnie rozbudził w Arkadym namiętne zainteresowanie przyrodą. „Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie” – wspominał później pisarz o swym ojcu. Ukończył Gimnazjum im. Gotthilfa Bergera w Poznaniu, a następnie studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytecie w Poznaniu. Studia te zostały przerwane wybuchem I wojny światowej.

Skontaktuj się z namiHalluxmed Klinika Jackowiak, Poznań
ul.Komornicka 57
62-052 Komorniki

T: 61 666 47 37
M: 509 064 748
Medikar, Warszawa
ul. Sielecka 22
00-738 Warszawa

T: 61 666 47 37
M: 509 064 748
Rejestracja:
500 642 106,
61 666 47 37,
509 064 748,
512 023 138
info@halluxmed.pl
fax: 61 6662965

Copyright 2014. Halluxmed Klinika Jackowiak.