Bóle piętyforum

Definicja

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest chorobą przeciążeniową występującą u ok 10% populacji. Jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych okolicy piętowej i polega na wystąpieniu zmian degenaracyjnych w miejscu przyczepu rozcięgna do kości piętowej. Przez wielu utożsamiane jest z tzw. ostroga piętową, choć ta jest w zasadzie tylko radiologicznym objawem choroby i nie zawsze z nią współwystępuje. Ponadto ostroga piętowa występuje tylko u ok 5% pacjentów cierpiących z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Dolegliwości

Podstawowym objawem jest ból, nasilający się podczas chodzenia i biegania. Ból zazwyczaj ustępuje w spoczynku i nie występuje w godzinach nocnych.

Przyczyny

Do przyczyn wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego zaliczamy:

  • wzmożone napięcie , przykurcz mięśni grupy tylnej łydki
  • przeciążenie treningowe, zwłaszcza podczas treningu szybkościowego i treningu w dyscyplinach wymagających częstych skoków: siatkówka, koszykówka itd.
  • stałe bieganie po twardym podłożu – asfalt, beton
  • nieprawidłowo dobrane, lub zniszczone buty do biegania
  • płaskostopie
  • nadmierna pronacja stopy

Leczenie

Początkowo leczeni farmakologiczne, przeciwzapalne przynosi poprawę we wczesnej fazie choroby. Pomocne są zazwyczaj także zabiegi takie jak: ultradźwięki, jontoforeza i fala uderzeniowa.

Podstawą leczenia jest jednak zestaw ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe i mięśnie łydki. Ćwiczenia te należy wykonywać do 12 tygodni, z dużą regularnością i odpowiednią intensywnością. Pomocne może być również rozluźnienie rozcięgna poprzez odpowiednie zastosowanie technik masażu powięziowego.

Niepodważalną rolę ma również odpowiedni dobór obuwia sportowego w zależności od profilu stopy i osi kończyny. Należy również pamiętać o procesie zużywania się obuwia w czasie treningu.

W przypadku zaburzeń osi kończyny lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu rozcięgna podeszwowego, konieczne może okazać się zastosowanie ortopedycznych wkładek korygujących ustawienie stopy.

Uwaga

Dość powszechnie stosowane iniekcje sterydowe w rozcięgno podeszwowe, choć przynoszą czasami przejściową ulgę, podane w nadmiarze mogą doprowadzić do znacznych uszkodzeń.

Leczenie operacyjne

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, a dolegliwości bólowe utrzymują się przez minimum 6 miesięcy wskazane jest leczenie operacyjne. W naszym Szpitalu wykonujemy przezskórne operacje rozcięgna podeszwowego z zastosowaniem małoiwazyjnych technik chirurgicznych (MIS). Przy pomocy specjalnych narzędzi, przez niewielkie (ok 3-4 mm) nacięcie na skórze wykonuje się przezskórne uwolnienie rozcięgna podzeszwowego. W trakcie takiego zabiegu możliwe jest także skuteczne usunięcie ostrogi piętowej, często towarzyszącej przewlekłemu stanowi zapalnemu rozcięgna podeszwowego stopy. Zabieg taki jest bezpieczny dla pacjenta, dolegliwości ustępują trwale, a postępowanie pooperacyjne ogranicza się do poruszania się w bucie ortopedycznym.

 
W trakcie zabiegu   Usunięte schorzenie pięty

Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.


Więcej  

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.

Więcej  

Skontaktuj się z nami


Od grudnia 2016 Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy przyjmuje pacjentów w nowym szpitalu w Komornikach, ul. Komornicka 57

Halluxmed Ortopedia
Chirurgia Stopy

ul.Komornicka 57
62-052 Komorniki

T: 61 666 47 37
M: 509 064 748
Rejestracja:
500 642 106,
61 666 47 37,
509 064 748,
512 023 138
info@halluxmed.pl
fax: 61 6662965

POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: Przeźmierowo k/Poznania ul. Rynkowa 63

Polityka ochrony prywatności  |   Forum  |   Klauzula RODO  |   Copyright 2006-2018. Halluxmed Ortopedia Chirurgia Stopy