Kolano skoczka


Definicja

Jest chorobą przeciążeniową, należącą do grupy tzw. entezopatii, czyli chorób związanych z nieprawidłowościami w obrębie przyczepów ścięgien i więzadeł.

Występuje najczęściej u sportowców uprawiających dyscypliny wymagające częstych skoków, lądowań i zmian kierunku biegu.

Dolegliwości

- ból w przedniej części kolana, zwłaszcza poniżej rzepki i w jej dolnej części

- ból ww. okolicy nasilający się podczas schodzenia po schodach oraz skurczu mięśnia czworogłowego uda

- obrzęk okolicy kolana poniżej rzepki

Przyczyny

Przyczyną „kolana skoczka” są kumulujące się podczas skoków mikrourazy przyczepu więzadła rzepki, powodujące niewielkie, mikroskopijne jego rozerwania. W ich miejscu dochodzi początkowo do lokalnego stanu zapalnego, a w przypadku nie podjęcia leczenia, do zmian struktury przyczepu więzadła o charakterze zwyrodnienia.

Wyjściową przyczyną takiej sytuacji może być :

- przeciążenie treningowe

- znaczna dysproporcja siły pomiędzy mięśniami prostownikami i zginaczami kolana

- nierówna długość kończyn

- nieprawidłowe położenie rzepki

Podział

Wyróżniamy 4 stopnie „kolana skoczka”:

  1. ból występujący po wysiłku
  2. ból pojawiający się przed i po wysiłku, ale ustępujący po rozgrzewce
  3. ból występujący podczas całej aktywności fizycznej, treningu
  4. ból utrzymujący się cały czas, może prowadzić do zerwania więzadła rzepki

Diagnostyka

Podstawą rozpoznania jest prawidłowo zebrany wywiad i badanie ortopedyczne. Pomocne są badania: USG (ocena procesu zapalnego), RTG (ocena ustawienia rzepki) i MRI – rezonans magnetyczny ( pozwalający ocenić stopień degeneracji przyczepu więzadła).

Leczenie

Początkowo jest to leczenie objawowe polegające na zastosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizykoterapii: jontoforeza, fala uderzeniowa, krioterapia i ultradźwięki.

Podstawą leczenia „kolana skoczka” są zazwyczaj ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Początkowo wprowadza się ćwiczenia w niebolesnym zakresie ruchu oraz ćwiczenia priopriocepcji. Kluczowe dla leczenia są jednak ćwiczenia ekscentryczne mięśnia czworogłowego uda, do których z czasem dołącza się ćwiczenia w zamkniętych łańcuchach kinematycznych. Program ćwiczeń obejmuje 12 tygodni i zazwyczaj doprowadza do wyleczenia.

W rzadkich przypadkach nieodpowiadających na leczenie zachowawcze podejmuje się leczenie polegające na iniekcjach osocza bogatopłytkowego w miejsce przyczepu więzadła, a czasami również leczenie operacyjne (artroskopowe przecięcie troczków rzepki lub nawiercenie przyczepu więzadła).

 


Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia