Kolano biegacza


Definicja

Kolano biegacza należy do chorób przeciążeniowych. Objawia się bólem w przednio-bocznej części kolana, niekiedy również w okolicy bocznej biodra i jest jedną z najczęstszych kontuzji występujących u osób biegających. Ból najczęściej pojawia się po kilku kilometrach biegu oraz podczas zbiegania w dół. W większości przypadków tzw. kolano biegacza jest tożsame w zespołem pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), choć w szerszym rozumieniu zaliczamy do niego również dolegliwości bólowe przedniego przedziału kolana związane z podrażnienie błony maziowej oraz uszkodzeniem chrząstki w stawie rzepkowo-udowym.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości w zespole pasma biodrowo-piszczelowego jest jego przeciążenie i kumulujące się mikrourazy w wyniku nadmiernego przypierania pasma do nadkłykcia bocznego kości udowej. Do takiej sytuacji może dojść w wyniku:

  • nadmiernej koślawości kolan
  • nieprawidłowego ustawienia stopy i kości piszczelowej (nadmierna ewersja tyłostopia i nadmierna rotacja wewnętrzna piszczeli)
  • nadmiernej rotacji zewnętrznej kości udowej ( wyniku osłabienia mięśni odpowiedzialnych za rotację wewnętrzną uda: mięsień pośladkowy mniejszy, przednia część włókien mięśnia pośladkowego średniego i napinacz powięzi szerokiej)
  • nieprawidłowej techniki biegu
  • źle dobranych butów do biegania
  • utraty elastyczności pasma biodrowo-piszczelowego (na skutek zaniedbywania ćwiczeń rozciągających po treningu)
  • nadmiernego obciążenia treningowego

Diagnoza

Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu i badania klinicznego. Podstawą są tzw. testy prowokacyjne, wywołujące dolegliwości w określonych okolicach. Niekiedy pomocne może być badanie USG uzupełniające badanie ortopedyczne.

Leczenie

Postępowanie doraźne ma na celu wyleczenie stanu zapalnego w miejscu drażnienia pasma biodrowo-piszczelowego i polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz odpowiednio dobranej fizykoterapii: fala uderzeniowa, ultradźwięki, krioterapia, jontoforeza.

Podstawą leczenia jest jednak odwrócenie przyczyny ITBS i polega na :

- w przypadku nieprawidłowego ustawiania stopy i nadmiernej rotacji wewnętrznej piszczeli – odpowiedni dobór obuwia biegowego, stosowanie wkładek korygujących i poprawa techniki biegowej (unikanie biegania przez piętę w pierwszej fazie kontaktu stopy z podłożem)

- w przypadku osłabienia mięśni kontrolujących prawidłową rotację kości udowej i zapobiegających nadmiernemu koślawieniu kolan podczas biegu – konieczne jest wprowadzenie ćwiczeń siłowych wzmacniających osłabione mięśnie oraz ćwiczeń poprawiających kontrolę nerwowo-mięśniową

- w przypadku utraty elastyczności pasma – ćwiczenia rozciągające i techniki masażu powięziowego

- w przypadku przetrenowania – zmniejszenie obciążeń biegowych lub nawet czasowe przerwanie treningu połączone z ćwiczeniami rozciągającymi i technikami masażu powięziowego

 

 


Nowa siedziba Halluxmed


video
Zobacz nasz nowy szpital.

Historie pacjentów


Poznaj naszych pacjentów i ich przypadki.
POPRZEDNIA LOKALIZACJA SZPITALA: PRZEŹMIEROWO k/POZNANIA, UL. RYNKOWA 63
© 2018 Copyright Halluxmed Polityka ochrony prywatności    |     Forum    |     Klauzula RODO    |     Szpital Halluxmed    |     Poradnia